Друк

Інші матеріали

  • Щорічна оцінка ділового клімату 2016 (короткий звіт)

    25.04.2017
    Безкоштовно


    Щорічна оцінка ділового клімату (ABCA, Annual Business Climate Assessment) - це щорічне дослідження малого та середнього бізнесу, яке дозволяє здійснювати моніторинг змін, що відбуваються у діловому середовищі. Це – інструмент виявлення бар'єрів на шляху розвитку малого та середнього бізнесу, формування переліку пріоритетних економічних, правових та регуляторних заходів (реформ) для покращення середовища ведення бізнесу в Україні.

    Перше дослідження ABCA відбулося наприкінці 2015 року. Друга Щорічна оцінка ділового клімату була проведена для 2016 року (збір даних проходив протягом періоду 11/2016 - 01/2017). Для цього дослідження Інститут економічних досліджень та політичних консультацій в рамках Програми USAID ЛЕВ опитав 1 тисячу 851представників сектору МСП. Це опитування показує, зокрема, оцінку малим бізнесом поточного ділового середовища в Україні, основні проблеми бізнесу та реформи, яких підприємці очікують від держави. 

    «Низький попит»посів перше місце серед перешкод для зростання малого та середнього підприємництва (МСП) у 2016 році. Він витіснив на друге місце «несприятливу політичну ситуацію», яка була головною перешкодою у 2015 році. 

    Центральний індекс дослідження, «Індекс ділового клімату», дорівнює  «+0,06» за шкалою від -1 до +1. Він зріс на 5 пунктів, порівняно з 2015 роком, коли його значення становило «+0,01». Основні складники індексу: очікування та оцінка підприємцями поточної ситуації, плани розвитку бізнесу на наступні 2 роки. Результати дослідження свідчать, що оцінки стану ділового середовища покращились, а  оптимізм МІСП щодо найближчих планів зріс. Разом із цим, «темпи зростання» оптимізму щодо дворічних планів дещо зменшилися порівняно до минулого, а це свідчить, що часу на «відкладання» реформ  «на потім» не залишилось.

    Уже другий рік поспіль бізнес позитивно оцінює «Зміни у регуляторному середовищі України за останні 2 роки». Підприємці позитивно відгукуються про зміни у процедурі реєстрації бізнесу та ситуацію з перевірками. Оцінка процедур, пов’язаних із початком користування приміщеннями минулого року мала негативне значення, а цього року змінилася на позитивне. 

    В середньому, 27  тис. 412 грн. у 2016 році витрачали малі та середні підприємства в Україні аби вести бізнес легально. Саме стільки складає вартість дотримання регуляторних вимог МСП України. У 2015 році цей показник був вищим – 29 тис. 761 грн., у першу чергу внаслідок витрат, з якими стикалися МСП під час перевірок. При тому, що у 2016 році зменшилася середня «вартість регулювання», зменшився і середній розмір підприємств. Відповідно, регуляторний тягар в перерахунку на 1 працюючого в Україні дещо зріс.

    Проведене опитування також дозволяє описати сектор МСП в Україні, зрозуміти його структуру та скласти так званий «портрет» цього бізнесу. Зокрема, результати опитування показують, що на кожну жінку-керівника підприємства припадає три чоловіки, а ФОПи молодші за керівників підприємств-юридичних осіб на 8 років: середній вік ФОП складає 39 років, а керівника підприємства – 47 років. В середньому одне опитане підприємство звільнило двох працівників протягом останніх двох років. При цьому, рік тому середня цифра складала мінус п’ять працівників. Відповідно, підприємства продовжують скорочувати персонал, але вже меншими темпами.

    Повну версію дослідження презентували на Заключній конференції Програми USAID ЛЕВ 10 жовтня 2017 року) 

    Сфери досліджень:  Бізнес - клімат
Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua