Друк

Наукові матеріали

 • 10.12.2005

  Інфляційні процеси в перехідній економіці України

  (Код:28)

  Як і багато інших перехідних економік Центральної та Східної Європи (ЦСЄ), Україна пройшла крізь роки економічного спаду, зростання безробіття та гіперінфляції, за якими настав період відносної макроекономічної стабільності. Тоді як висновки дослідників щодо причин високої інфляції на етапі глибокої економічної трансформації певною мірою збігаються (див., наприклад, Ghosh, 1997; Fischer et. al., 1996), рушійні сили розвитку цінової ситуації під час макроекономічної стабілізації для різних країн є різними. Відомо, що в деяких випадках ціни на імпортну продукцію є єдиним фактором впливу на загальний рівень цін всередині країни, тоді як традиційний грошово-кредитний фактор має дуже незначний вплив (результат, отриманий Kutan та

  Brada (1999) для Чеської Республіки, Угорщини та Польщі). В інших економіках зростання грошових агрегатів разом зі зміною обмінного курсу відіграють важливу роль у розвитку інфляційних процесів (див. результати, отримані Ross (2000) для економіки Словенії). Ці результати свідчать, що, залежно від інституціональних характеристик окремої економіки, різні економічні фактори можуть стати вирішальними для динаміки інфляції.

  Метою цього дослідження є визначення, які саме з можливих економічних факторів мають значний вплив на розвиток інфляції в Україні. Для цього ми вивчаємо динамічні взаємозв'язки між інфляцією та тими макроекономічними показниками, які можуть впливати на динаміку цін. Вибір можливих показників ґрунтується на аналізі макроекономічних зв'язків у країні. З аналізу випливає, що, крім загальновідомих чинників інфляції, таких як зростання пропозиції грошей та рівня заробітної плати, очікування населення щодо обмінного курсу можуть відчутно впливати на зростання цін в українській економіці. Вплив очікувань економічних агентів на інфляційні процеси повною мірою визнано в теоретичній літературі, однак спроби практичного вивчення цього впливу зазвичай утруднені через відсутність відповідних даних, що особливо актуально для економік перехідного періоду. В запропонованій роботі ми намагаємося вирішити цю проблему, використовуючи для апроксимації очікувань інформацію з ринку готівкової іноземної валюти. Таким чином, наскільки нам відомо, в цій роботі буде вперше зроблено спробу дослідити вплив очікувань на динаміку інфляції в перехідній економіці. Крім глибшого розуміння інфляційних процесів в економіці України, результати дослідження допоможуть з'ясувати роль монетарної політики в управлінні інфляцією і, відповідно, зробити деякі висновки щодо запровадження режиму таргетування інфляції в Україні.

  Структура роботи є такою. В наступному розділі ми коротко підсумуємо результати попередніх досліджень, які стосуються визначників інфляції в перехідних економіках. Розвиток економічної ситуації в Україні з деякими висновками щодо економетричного моделювання наведено в розділі 3. Дані описано в розділі 4. У розділі 5 ми надаємо пояснення щодо використаної методології та наводимо результати моделювання. Останній розділ містить висновки.

Поділитися:
Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua