Друк

Анонс

Вхід на сайт


Архів 2001

  • 12.05.2001

    Наскільки підвищення тарифу на електроенергію в Україні погіршить добробут найбідніших?

    (Код:7)

    Реформа встановлення тарифу на електроенергію для домогосподарств є непростим питанням в Україні навіть після десяти років економічних реформ. Хоча перші кроки щодо реформування сектора електроенергетики були започатковані в 1993 та 1994 роках, реформи перебувають в стадії стагнації. Так само як і в інших перехідних економіках, за радянських часів електроенергія вважалась суспільним благом або навіть невід‘ємним правом людини. Тарифи встановлювались державою, не покривали всіх витрат та були значно вищі для промисловості ніж для домогосподарств та інших споживачів. Вплив таких викривлень у цінах широко дискутувався в літературі з перехідної економіки (Kennedy, 1999; Stern та Davis 1998; Freund та Wallich 1997). Емпіричні дослідження чітко показують на те, що викривлення у цінах не лише надають невірні стимули при розміщенні енергетичних ресурсів, але також надають соціальний захист тим домогосподарствам, які його не потребують. Домогосподарства з високими доходами виграють найбільше від субсидіювання цін оскільки вони споживають більше електроенергії та їх еластичність за доходом є значно вищою (Freud та Wallich, 1997, стор. 46).

    Не дивлячись на те, що тарифи на електроенергію в Україні підвищувались кілька разів, починаючи з 1991 року, вони все ще є значно нижчими від рівня, коли вони покривають витрати та існує перехресне субсидіювання промисловістю домогосподарств та аграрних споживачів. Очікувані негативні соціальні наслідки та недостатність політичної волі є головними аргументами, котрі використовуються задля виправдання офіційних рішень, чому необхідні зміни в структурі тарифів до цього часу не запроваджені.

    Мета даної роботи - визначити необхідний рівень підвищення тарифу на електроенергію для приватних домогосподарств, для усунення викривлення в цінах та дослідити вплив цього підвищення на добробут різних соціальних груп.

    Структура роботи є такою: розділ 2 описує головні проблеми при встановлені тарифу на електроенергію, успадковані з минулого, розділ 3 пояснює сьогоднішні методи встановлення тарифу на електроенергію в Україні, в розділі 4 подаються оцінки впливу очікуваного підвищення тарифу на витрати домогосподарств, які належать до різних груп за доходами та в розділі 5 представлені висновки та рекомендації щодо проведення економічної політики, які випливають з одержаних результатів.

Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua