Друк

Звіти

 • Спрощення процедур торгівлі в Україні: оцінки та очікування бізнесу 2020

  28.01.2021
  Безкоштовно

  Завантажити звіт

  У цьому аналітичному звіті представлено результати 5 хвилі щорічного опитування 1000+ підприємств, яке відбулося у квітні-червні 2020 року. У звіті порівнюються результати 2020 року з результатами попередніх періодів (від 2015 до 2018 року) та аналізуються як зміни, що відбулися, так і майбутні очікувані тенденції. 

  Чотири тематичні частини звіту публікувалися раніше: 

  • Частина 1: Реформа у митній сфері очима бізнесу (переглянути)
  • Частина 2: Митні процедури, єдине вікно та електронний документообіг (переглянути)
  • Частина 3: Угода про асоціацію, перешкоди ЗЕД та роль бізнес-асоціацій (переглянути)
  • Частина 4: контрабанда та «сірий імпорт» (переглянути)

  Для кращого розуміння читачами того, що саме оцінюють учасники опитування, ми додали вступний спеціальний розділ звіту, який присвячено історії інституційних змін на митниці, порядку денному сучасної реформи митниці.

  У першому розділі звіту описується демографія підприємств, що займаються ЗЕД (розмір підприємств, організаційно-право форма, тип власності, сектор діяльності, регіональний розподіл опис вибірки за регіональними митницями та митними постами, де підприємства здійснюють оформлення, та напрями торгівлі).

  У другому розділі представлені оцінки бізнесу ефективності роботи митниці, ставлення до реформи у митній сфері та очікування від реформи. Тут описано проблеми в роботі митниці, на які скаржаться підприємці, представлено оцінку технічного оснащення митниці та кваліфікацій митних інспекторів з точки зору бізнесу. 

  На основі відповідей бізнесу обраховано вартість процедур митного оформлення в часовому та грошовому вимірах.

  Третій розділ стосується оцінки різних процедур, з яким стикаються підприємці при оформленні товарів, серед яких попереднє митне оформлення, прийняття рішення щодо класифікації товарів, митної вартості та пост-митний аудит. На основі відповідей бізнесу сформульовано рекомендації. В цьому ж розділі проаналізовано причини затримок вантажів під час митного контролю. В розділі також представлено оцінки бізнесу щодо процедури оскарження дій митних органів, роботи єдиного вікна та електронного документообігу, статусу авторизованого економічного оператора та спільного митного контролю.

  У четвертому розділі подані оцінки впливу зони вільної торгівлі з ЄС на діяльність підприємств та очікування щодо майбутнього. Тут також проаналізовані основні перешкоди, з якими стикають експортери та імпортери при здійсненні ЗЕД, джерела інформації для ведення міжнародної торгівлі. В цьому розділі також йдеться про роль бізнес-асоціацій та наведено оцінку бізнесом роботи Офісу з просування експорту України.

  П’ятий розділ присвячено оцінці бізнесом явищ, протидія яким є важливою для створення сприятливого ділового середовища, — мова йде про корупцію, контрабанду та «сірий» імпорт. Аналізується ставлення бізнесу до корупції та її проявів. На основі результатів опитування представлено оцінки рівня присутності на галузевих ринках товарів, ввезених з порушенням митних правил, дискутується питання криміналізації контрабанди товарів комерційного призначення. В узагальненому вигляді представлені рекомендації бізнесу, як протидіяти «сірому» імпорту.

  Автори звіту сподіваються, що дослідження буде корисним для фахової дискусії з питань реформування та створення кращих умов ведення бізнесу в країні, а зміни, що відбуваються вже зараз, будуть описані та проаналізовані в наступних щорічних звітах. 

  Публікація підготовлена за фінансової підтримки Європейського Союзу, Міжнародного фонду «Відродження» та ATLAS Network. Її зміст є виключною відповідальністю ГО «Інститут економічних досліджень та політичних консультацій» і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу, МФ «Відродження» чи ATLAS Network. 

Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua