У цьому аналітичному звіті представлено результати 5 хвилі щорічного опитування 1000+ підприємств, яке відбулося у квітні-червні 2020 року. У звіті порівнюються результати 2020 року з результатами попередніх періодів (від 2015 до 2018 року) та аналізуються як зміни, що відбулися, так і майбутні очікувані тенденції.
Чотири тематичні частини звіту публікувалися раніше:
Для кращого розуміння читачами того, що саме оцінюють учасники опитування, ми додали вступний спеціальний розділ звіту, який присвячено історії інституційних змін на митниці, порядку денному сучасної реформи митниці.
У першому розділі звіту описується демографія підприємств, що займаються ЗЕД (розмір підприємств, організаційно-право форма, тип власності, сектор діяльності, регіональний розподіл опис вибірки за регіональними митницями та митними постами, де підприємства здійснюють оформлення, та напрями торгівлі).
У другому розділі представлені оцінки бізнесу ефективності роботи митниці, ставлення до реформи у митній сфері та очікування від реформи. Тут описано проблеми в роботі митниці, на які скаржаться підприємці, представлено оцінку технічного оснащення митниці та кваліфікацій митних інспекторів з точки зору бізнесу.
На основі відповідей бізнесу обраховано вартість процедур митного оформлення в часовому та грошовому вимірах.
Третій розділ стосується оцінки різних процедур, з яким стикаються підприємці при оформленні товарів, серед яких попереднє митне оформлення, прийняття рішення щодо класифікації товарів, митної вартості та пост-митний аудит. На основі відповідей бізнесу сформульовано рекомендації. В цьому ж розділі проаналізовано причини затримок вантажів під час митного контролю. В розділі також представлено оцінки бізнесу щодо процедури оскарження дій митних органів, роботи єдиного вікна та електронного документообігу, статусу авторизованого економічного оператора та спільного митного контролю.
У четвертому розділі подані оцінки впливу зони вільної торгівлі з ЄС на діяльність підприємств та очікування щодо майбутнього. Тут також проаналізовані основні перешкоди, з якими стикають експортери та імпортери при здійсненні ЗЕД, джерела інформації для ведення міжнародної торгівлі. В цьому розділі також йдеться про роль бізнес-асоціацій та наведено оцінку бізнесом роботи Офісу з просування експорту України.
П’ятий розділ присвячено оцінці бізнесом явищ, протидія яким є важливою для створення сприятливого ділового середовища, — мова йде про корупцію, контрабанду та «сірий» імпорт. Аналізується ставлення бізнесу до корупції та її проявів. На основі результатів опитування представлено оцінки рівня присутності на галузевих ринках товарів, ввезених з порушенням митних правил, дискутується питання криміналізації контрабанди товарів комерційного призначення. В узагальненому вигляді представлені рекомендації бізнесу, як протидіяти «сірому» імпорту.
Автори звіту сподіваються, що дослідження буде корисним для фахової дискусії з питань реформування та створення кращих умов ведення бізнесу в країні, а зміни, що відбуваються вже зараз, будуть описані та проаналізовані в наступних щорічних звітах.
Публікація підготовлена за фінансової підтримки Європейського Союзу, Міжнародного фонду «Відродження» та ATLAS Network. Її зміст є виключною відповідальністю ГО «Інститут економічних досліджень та політичних консультацій» і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу, МФ «Відродження» чи ATLAS Network.