Друк

Звіти

  • Оцінка економічного впливу потенційної Угоди про вільну торгівлю між Україною та Туреччиною

    04.11.2020
    Безкоштовно

    report_cover_img1

    Київ, 4 листопада 2020 року. Інститут економічних досліджень та політичних консультацій презентував досдідження "Оцінка економічного впливу потенційної Угоди про вільну торгівлю між Україною та Туреччиною", підготовленого за підтримки Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України». Експерти оцінили економічні наслідки майбутньої потенційної Угоди за допомогою прикладної моделі загальної рівноваги.   

    Якщо угода про вільну торгівлю між Україною і Туреччиною включатиме “поглиблену інтеграцію” (взаємне повне скасування ввізних мит і суттєве зниження нетарифних бар’єрів у торгівлі послугами і в інвестиціях), це принесе додаткові 2,72% виграшу в доходах українських домогосподарств - понад 1% від скасування турецьких ввізних мит на українські товари і ще понад 1,2% через зниження часових витрат на імпорт та експорт.

    “Туреччина застосовує надзвичайно високі ввізні мита для українських товарів, зокрема для молочної продукції - 177% та м'ясної продукції - 198%, - повідомив Девід Дж. Тарр, керівник дослідження.” Якщо Угода усуне ці бар’єри, то виграють українські виробники молочних, м’ясних продуктів, фруктів та овочів, жирів та олій тощо.

    Лібералізація торгівлі у секторі бізнес послуг з Туреччиною матиме менший вплив, оскільки на ринках України, крім повітряного транспорту та телекомунікацій, частка турецьких інвестицій незначна. Водночас, покращення внутрішнього інвестиційного клімату через скороченню Україною недискримінаційних бар’єрів у секторах послуг для всіх постачальників паралельно з лібералізацією торгівлі саме з Туреччиною сприятиме збільшення виграшу домогосподарств до 4,76%.

    Створення ЗВТ з Туреччиною вимагатиме витрат на пристосування. За розрахунками, 1,2% робітників муситимуть змінити місце роботи внаслідок її запровадження. Тим не менше, виграш оцінюються значно вище, ніж втрати. Якщо витрати на пристосування фактично закінчуються, коли люди знаходять нову роботу, виграш від ЗВТ зберігається роками.

    Сектори, що зростатимуть будуть перетягувати ресурси із секторів, що отримають менше вигод від ЗВТ. “Водночас, ефективне використання Пан-Євро-Мед конвенцій про правила походження та приєднання до європейської системи спільного транзиту може призвести до додаткових виграшів у торгівлі з Туреччиною, посилюючи загальний позитивний вплив ЗВТ”, - підкреслила Вероніка Мовчан, директорка з наукової роботи ІЕД.

    «Програма КЕУ рада підтримати збір та створення економічної бази даних та моделі, що відображає українську економіку, а також надати уряду та приватному сектору, що беруть участь у прийнятті рішень, точний та надійний аналіз та базову статистику. Ми сподіваємось, що ця ініціатива сприятиме формуванню політики, що базується на фактичних даних, та сприятиме економічному зростанню”, - Меган Іоріанні, Керівниця напрямку спеціальних економічних ініціатив Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України».

    У роботі виокремлені також деякі ризики, наприклад ризик протидії ефективному впровадженню Угоди або відсутність ключових елементів “поглибленої інтеграції” в підписаній Угоді. Також можлива похибка у розрахунках, яка розширює діапазон оцінок виграшу в межах від 2,42% до 4,00%. Тим не менше, головні висновки при цьому зберігаються.

    Довідкова інформація: Дослідження було проведене експертами Інституту економічних досліджень та політичних консультацій під керівництвом міжнародно визнаного економіста Девіда Дж. Тарра за підтримки Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України». Дослідження проводилось з грудня 2019 по вересень 2020 року, й ключовим елементом дослідження була побудова сучасної прикладної моделі загальної рівноваги (CGE) для України. Модель включає Україну та сім зовнішніх регіонів (Туреччину, Європейський Союз, Сполучені Штати, Росію, Китай, Регіони, з якими Україна має ЗВТ, та решту світу) та 45 секторів економіки.

    За детальнішою інформацією звертайтесь до Вікторії Жовтенко за тел.+38 (097) 577 83 45 або електронною адресою zhovtenko@ier.kyiv.ua

    Відеозапис презентації можна переглянути тут.

    Повний звіт (англ
    Короткий звіт (англ)
    Слайди Девіда Дж. Тарра (англ / укр)  
    Слайди Вероніки Мовчан (англ / укр)

    Додатки A-D (англ)

    Додаток. Математична структура української моделі (англ)


     

     

    Модель: умови доступу до моделі – див. англійську версію сторінки.


     

     

    Матеріали, презентовані під час технічного семінару «Оцінки економічного впливу потенційної майбутньої угоди про вільну торгівлю (ЗВТ) з Туреччиною» (12 листопада 2020 року):

    • Вероніка Мовчан та Віталій Кравчук. База даних: джерела даних, особливості, сумісність, співставлення класифікацій (завантажити
    •  Віталій Кравчук та Ірина Коссе. Оцінка бар’єрів до міжнародної торгівлі в Україні: послуги (завантажити
    • Зоряна Олексeюк. Час у торговельних витратах на експорт та імпорт (завантажити
    • Вероніка Мовчан. Оцінка нетарифних бар'єрів у торгівлі товарами в Україні (завантажити
    • Девід Дж. Тарр. Оцінка економічного впливу успішно реалізованої потенційної угоди про вільну торгівлю між Україною та Туреччиною (завантажити
    • Thomas F. Rutherford. General Equilibrium Analysis: Methodology and Modeling Tools (завантажити
    • Хідемічі Йонежава. Відтворення підготовки бази даних та результатів моделювання (завантажити)
Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua