*З 2018 року Моніторинг доступний усім без підписки. Повна версія у прикріпленому файлі.
Тема місяця: РЕФОРМА МИТНИЦІ
Україна поки що не запровадила повномасштабну митну реформу, а тому митне оформлення в Україні залишається тривалим і складним. Це відбивається на низьких позиціях України у порівняльних міжнародних рейтингах. Нове щорічне опитування експортерів та імпортерів в Україні, проведене ІЕД, показує, що в країні необхідна митна реформа, яка забезпечить більшу прозорість та скоротить бюрократію.
Резюме
Політика: У червні Верховна Рада прийняла Закон про Вищий Антикорупційний Суд та Закон про національну безпеку.
Реальний сектор: Держстат підтвердив зростання реального ВВП в першому кварталі на 3,1% дпр. Це відображало швидкий приріст капітальних інвестицій та стійке зростання споживчого попиту.
Енергетичний сектор: Кабінет Міністрів знову відклав рішення про підвищення тарифів на газ для населення, що ставить під ризик можливість отримання наступного траншу позики від МВФ.
Транспорт: В травні Кабінет Міністрів затвердив Національну транспортну стратегію до 2030 року, яка встановлює пріоритети розвитку сектору.
Сільське господарство: У 2017/2018 маркетинговому році Україна експортувала близько 39,4 млн т зерна, що на 10% менше ніж в 2016/2017 через нижчий врожай.
Зовнішній сектор: Дефіцит поточного рахунку платіжного балансу становив 0,41 млрд дол. США за п'ять місяців 2018 року.
Фіскальна політика: Дефіцит Державного місяця в першому півріччі становив 9,8 млрд грн, тоді як місцеві бюджети було зведено з профіцитом у 20,2 млрд грн.
Соціальна політика: В кінці липня Пенсійний фонд затримав виплату пенсій вперше за багато років.
Ринок праці: Рівень безробіття (методологія МОП) у першому кварталі 2018 року знизився до 9,7% економічно активного населення у віці 15-70 років з 10,1% за цей період 2017 року.
Монетарна політика: НБУ несподівано підвищив облікову ставку на 0,5 відсоткових пункти до 17,5% річних під час засідання з монетарної політики в липні.
Обмінний курс: Міжбанківський обмінний курс гривні до долара США рухався у вузькому проміжку між 26 та 26,5 грн за дол. США в другому кварталі 2018 року.
Державний борг: Ризики, пов’язані з борговою стійкістю державних фінансів, залишаються значними яерез пікові платежі, які Уряд повинен здійснити для погашення державного боргу в 2018 та 2019 роках.