*З 2018 року Моніторинг доступний усім без підписки. Повна версія у прикріпленому файлі.
Тема місяця: ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
За умови правильного впровадження, захист та охорона прав інтелектуальної власності (ПІВ) є одним зі стовпів інноваційного розвитку та забезпечення конкуренції. Стратегічні документи України (зокрема, Стратегія «Україна – 2020») вказують захист ПІВ серед пріоритетів розвитку країни. Однак впровадження реформ у цій сфері залишається повільним. Це було помічено також західними партнерами України (як США, так і ЄС), які очікують радикальних змін у сфері ПІВ.
Резюме
Політика: На початку п’ятого року війни на Сході України на зміну АТО почалась операція Об’єднаних сил.
Реальний сектор: Держстат оприлюднив експрес-оцінку зростання реального ВВП в першому кварталі на рівні 3,1% дпр, що, ймовірно, відображало високий споживчий та інвестиційний попит.
Енергетичний сектор:В травні «Нафтогаз» оголосив, що відокремлення діяльності «Нафтогазу» з транспортування природного газу буде неможливим до 2019 року, коли завершується дія контракту з транзиту газу.
Сільське господарство: Станом на квітень Україна вичерпала шість річних квот на безмитний експорт в ЄС.
Зовнішній сектор:Дефіцит поточного рахунку платіжного балансу зріс до 0,76 млрд дол. США проти 0,51 млрд дол. США в березні 2017 року, що відображало зростання дефіциту торгівлі та підвищення чистих виплат інвестиційних доходів.
Фіскальна політика: У першому кварталі доходи загального фонду Державного бюджету були на 4,7% нижчими за офіційно заплановані. Отже, фіскальний простір для підвищення мінімальної заробітної плати відсутній.
Соціальна політика:Уряд знову змінив критерії надання житлово-комунальних субсидій, що, найвірогідніше, призведе до зниження кількості домогосподарств, які отримують субсидії.
Ринок праці: Зростання реальної заробітної плати сповільнилась до 9,5% дпр з близько 20%-го зростання у минулому році.
Монетарна політика: Споживча інфляція становила 13,1% дпр в квітні порівняно з 13,2% дпр в березні. Як і раніше, швидке зростання цін на харчові продукти зробило основний внесок до інфляції.
Обмінний курс: Міжбанківський обмінний курс гривні до долара США рухався у вузькому проміжку близькому до 26 грн за дол. США. Збільшення надходжень експортної виручки компенсувалось значним імпортним попитом.
Державний борг:Fitch підтвердив рейтинг України у «В-».