*З 2018 року Моніторинг доступний усім без підписки. Повна версія у прикріпленому файлі.
Тема місяця: МЕДРЕФОРМА
Протягом багатьох років система охорони здоров’я залишалась найменш реформованою в Україні. Якість та доступність медичної допомоги знижувалась, а система погрязла в корупції та неофіційних платежах. Українці часто жаліються на високі витрати на медицину та медикаменти. Тому нагальність у впровадженні реформи системи охорони здоров’я була зрозумілою, але не було узгодженості щодо шляху її впровадження. У 2014 році Стратегічна група радників (за підтримки Міжнародного фонду Відродження) підготувала Стратегію реформування охорони здоров’я на 2015-2020 роки. Стратегію не було офіційно схвалено урядом, але Міністерство охорони здоров’я врахувало її при розробці законодавства з медреформи. Після тривалих дискусій закони, які розпочинають медреформу, було ухвалено у 2017 році. А перші зміни починаються вже у 2018 році. Читати тему місяця повністю
Резюме
Політика: Україна здійснила черговий крок на шляху до реформ. Парламент ухвалив закони про приватизацію, про товариства з обмеженою відповідальністю та про кредитний реєстр.
Реальний сектор: За попередньою оцінкою Держстату зростання реального ВВП дещо сповільнилось до 1,8% дпр у четвертому кварталі 2017 року. Економічне зростання за весь 2017 рік, ймовірно, становило 2,1-2,2%.
Енергетичний сектор: У січні набув чинності новий механізм фінансування субсидій для оплати житлово-комунальних послуг.
Транспорт: З 1 січня 2018 року портові збори на вантажні перевезення були знижено на 20%, що сприятиме збільшенню конкурентоспроможності українських портів.
Сільське господарство: Виробництво сільськогосподарської продукції в 2017 році знизилось на 2,7% через спад рослинництва.
Зовнішній сектор: Дефіцит поточного рахунку сягнув 0,69 млрд дол. США у грудні, що було одним з найвищих показників з 2015 року.
Фіскальна політика: Видатки Зведеного бюджету у 2017 році були на 6,6% нижчі за планові.
Соціальна політика: За планом власні надходження Пенсійного фонду у 2018 році зростуть на 34,3%.
Ринок праці: Середня заробітна плата у 2017 році зросла на 18,9% дпр в реальному виразі передусім через підвищення мінімальної заробітної плати.
Монетарна політика: НБУ підвищив облікову ставку з 14,5% річних до 16,0% річних.
Обмінний курс: Міжнародні резерви НБУ впали до 18,4 млрд дол. США.
Державний борг: Нерезиденти збільшили свою участь в ОВДП.