Друк

Анонс

Вхід на сайт


Місячний економічний моніторинг

  • Місячний Економічний Моніторинг України №1 (207)

    31.01.2018
    Безкоштовно

    *Вперше за останні роки у вільному доступі!


    Тема місяця: ОГЛЯД 2017 РОКУ

    2017 рік був роком надій, не всі з яких реалізувались. У міжнародних відносинах можна відзначити ряд успіхів, які включають безвізові короткострокові поїздки українців в ЄС, запровадження зони вільної торгівлі з Канадою та повне впровадження Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Україна вперше з 2013 року повернулась на міжнародні ринки капіталу. Парламент нарешті ухвалив закон про реформу системи охорони здоров’я, що означає початок реформи первинної ланки вже у 2018 році. Ухвалення закону про освіту виявилось дискусійним. Закон означає важливі зміни в статусі освітніх закладів та оновлення освітніх програм; водночас, його положення щодо мови навчання викликало суттєву критику з боку Угорщини та Польщі. Ухвалена пенсійна реформа лише частково відображала зобов’язання країни в рамках програми МВФ, оскільки вищі вимоги до трудового стажу було доповнено більшим, ніж раніше очікували, підвищенням пенсій. Водночас уряд не зміг запровадити реформу ринку землі. Натомість парламент подовжив дію мораторію на продаж сільськогосподарської землі ще на один рік. Закон про приватизацію та закон про кредитний реєстр не було ухвалено до кінця року. Автоматичну перевірку електронних декларацій не було запущено. Уряд також відмовився підвищувати тарифи на газ для населення відповідно до попередньо узгоджених планів. Антикорупційний суд не було створено. В результаті Україна не отримала запланованих на 2017 рік двох траншів позики МВФ і кінцевого траншу допомоги від ЄС в рамках макрофінансової допомоги (MFA III).

    Економічне відновлення було меншим, ніж початково очікували: за оцінкою Інституту реальний ВВП зріс на 2,2% у 2017 році. Нижче зростання частково пояснено блокадою торгівлі із окупованою частиною Донбасу. Інфляція була суттєво вищою, ніж визначений НБУ інфляційний таргет через стрімке підвищення мінімальної заробітної плати та збільшення цін на сировинні товари.   

    Читати тему місяця повністю

     

    Резюме

    Політика: У грудні Арбітражний інститут торгової палати Стокгольма ухвалив остаточне рішення у судовій суперечці між українським нафтогазовим підприємством «Нафтогаз» та російським постачальником газу «Газпром».

    Реальний сектор: Покращенням споживацьких настроїв, зростання доходів населення та відновлення інвестиційних витрат підприємств підтримало зростання реального ВВП на 2,1% дпр у третьому кварталі.

    Енергетичний сектор:Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, відновила свій кворум на наступні три місяці.

    Сільське господарство: У січні - листопаді с/г виробництво скоротилося на 2,8% дпр через зниження виробництва продукції рослинництва на 3,8% дпр.

    Зовнішній сектор:Поточний рахунок був близьким до балансу в листопаді із профіцитом у 18 млн дол. США проти дефіциту у 315 млн дол. США в жовтні.

    Фіскальна політика: Видатки Зведеного бюджету у 2017 році були нижчими за планові передусім через нижчий бюджетний дефіцит.

    Соціальна політика: Реальний наявний дохід домогосподарств зріс лише на 0,2% дпр через пришвидшення інфляції.

    Ринок праці: Рівень безробіття (методологія МОП) у третьому кварталі залишився майже на минулорічному рівні: 8,9% до економічно активного населення у віці 15-70 років.

    Монетарна політика: Споживча інфляція становила 13,7% дпр в грудні, оскільки ІСЦ зріс на 1,0% дпм.

    Обмінний курс:Міжбанківський обмінний курс гривні до долара США поступово ослабився, що, ймовірно, відображало сезонне зростання імпорту в грудні.

    Державний борг:У грудні внутрішні державні запозичення суттєво зросли після підвищення ставок Міністерством фінансів.

    Випуск:  №1 (207) січень 2018
Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua