Друк

Анонс

Вхід на сайт


Місячний економічний моніторинг

  • Місячний Економічний Моніторинг України №1 (183)

    11.01.2016
    Безкоштовно

    Тема місяця: 2015 рік

    2015 рік став для України роком багатьох перемог та програшів. Рік почався із великої ескалації військового конфлікту на Сході країни, що штовхнуло економіку до глибшої рецесії на початку року. Це призвело до стрімкого знецінення гривні, інфляції понад 40%, падіння промислового виробництва та скорочення внутрішнього попиту. Крихку макроекономічну стабільність було досягнуто в третьому кварталі 2015 року, а відновлення, найвірогідніше, буде дуже повільним. Уряд нарешті почав впроваджувати нагальні реформи, впровадження яких відкладали роками. Заходи з дерегуляції стали одним з найбільших успіхів в політиці уряду минулого року. Певного прогресу було досягнуто в запровадженні антикорупційних заходів, які водночас були повільними та потребують подальших дій та рішень. Запровадження пілотного проекту з електронних закупівель у 2015 році та ухвалення закону Про публічні закупівлі (який набуває чинності у 2016 році) є серед основних досягнень. Національний банк України перейшов до більш гнучкого обмінного курсу, хоча не скасував адміністративні заходи на валютному ринку. Банківська система зміцнилась, оскільки було ліквідовано проблемні банки. Бюджетна ситуація була сприятлива протягом року, оскільки висока інфляція сприяла додаткових надходженням від ПДВ та акцизів. Водночас уряд ну зміг ухвалити комплексну податкову реформу. В цілому, у порядку денному все ще залишається великий перелік реформ. 

    Політика: В грудні Європейська комісія рекомендувала Раді ЄС надати Україні безвізовий режим. Рішення про скасування віз може набути чинності в середині 2016 року, якщо Україна виконає взяті перед ЄС зобов’язання.

    Реальний сектор: Реальний ВВП у третьому кварталі 2015 року зріс на 0,5% порівняно із попереднім кварталом. Це відображає зростання економічної активності в сільському господарстві, будівництві та транспорті, а також стабільність секторів нефінансових послуг.

    Енергетичний сектор:В січні-листопаді 2015 року Україна імпортувала 13 млн тон вугілля на суму 1,5 млрд дол. США з Росії, США, Австралії та інших країн.

    Сільське господарство:Верховна Рада змінила спеціальний режим ПДВ для сільськогосподарських виробників з 1 січня 2016 року, щоб знизити державну підтримку сектора.

    Зовнішній сектор: Дефіцит рахунку поточних операцій у листопаді звузився до 0,1 млрд дол. США через нижчий дефіцит торгівлі товарами.

    Фіскальна політика: Парламент ухвалив Державний бюджет на 2016 рік, який ґрунтується на змінах, внесених до Бюджетного та Податкового кодексу та інших законодавчих актів. .

    Приватизація.За одинадцять місяців 2015 року надходження від приватизації склали лише 145 млн грн із запланованих 17 млрд грн. 

    Соціальна політика: Соціальні стандарти у 2016 році буде підвищено двічі (в травні та грудні), але в середньому за рік вони знизяться в реальному виразі.

    Ринок праці:Зменшення реальної заробітної плати сповільнилося до 14,0% дпр внаслідок підвищення мінімальної заробітної плати та сповільнення інфляції.

    Монетарна політика: Повний ІСЦ зріс на 0,7% дпм у грудні, що довело зростання цін у 2015 до 43,3% дпр.

    Обмінний курс: В грудні міжбанківський обмінний курс рухався в проміжку 23-24 грн за дол. США.

    Державний борг:Кабінет Міністрів наклав мораторій на погашення Єврооблігацій на суму 3 млрд дол. США Росії, що було заплановано на 31 грудня 2015 року.

    Випуск:  №1 (183) січень 2016
Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua