Друк

Анонс

Вхід на сайт


Місячний економічний моніторинг

  • Місячний Економічний Моніторинг України №3 (197)

    15.03.2017

    Тема місяця: Блокада

    У лютому уряд України оголосив «надзвичайний стан» у секторі енергетики у відповідь на зрив постачання вугілля для теплових електростанцій. Це було викликано блокадою торгівлі вугіллям через лінію зіткнення збройного конфлікту на Сході України. Починаючи з січня 2017 року, активісти блокували постачання вугілля із окремих регіонів Сходу країни, що окуповані сепаратистами, які контролюються Росією. Активісти протестували проти торгівлі з «ворогом» та стверджували, що об’єднані російсько-сепаратистські сили спрямовують прибутки від цієї торгівлі на ведення війни. Також прихильники блокади зазначали, що український сектор енергетики так і не став незалежним, оскільки Україна продовжує постачати антрацит із неконтрольованих територій, а не імпортує його з-за кордону, незважаючи на запровадження формули «Роттердам+» при визначенні ціни на вугілля.

    Українські урядовці заявили, що блокаду варто припинити, оскільки вона призводить до порушення постачання вугілля в країну та зменшує обсяги експорту сталі. Вони стверджували, що це вугілля купується на підприємствах, які сплачують податки в бюджет України та сплачують працівникам зарплату у гривні на території, що контролюється урядом. Деякі українські підприємства вже заявили, що у випадку продовження блокади вони закуповуватимуть вугілля в Росії. Посли держав-членів «Великої сімки» (G7), тобто Великобританії, Італії, Канади, Німеччини, Сполучених Штатів Америки, Франції та Японії, закликали усі сторони «розблокувати залізничні колії та автомобільні дороги для здійснення легальної торгівлі», а також закликали органи державної влади України забезпечити прозорість та гарантувати безпеку постачання енергоресурсів. Однак на початку березня ватажки збройних формувань, що контролюються Росією та окупували окремі частини Донбасу, «націоналізували» деякі українські підприємства, що працюють на непідконтрольній території. Внаслідок цього українська влада прийняла рішення блокувати торгівлю із непідконтрольними територіями доти, доки ці підприємства не буде повернено колишнім власникам. 

    Політика: Міжнародний валютний фонд призначив засідання Ради директорів стосовно України на 20 березня 2017 року. Однак рішення про виділення наступного траншу позики може опинитись під ризиком, оскільки блокада торгівлі на Сході країни впливає на основні макроекономічні показники.

    Реальний сектор:Капітальні інвестиції у 2016 році зросли на 18,0% після трирічного падіння.

    Енергетичний сектор:15 лютого Кабінет Міністрів запровадив надзвичайний стан на ринку електроенергії через блокаду поставок вугілля з неконтрольованих територій.

    Транспорт. Кабінет Міністрів запровадив новий механізм контролю якості виконання дорожніх робіт.

    Сільське господарство: Кабінет Міністрів ухвалив процедуру надання дотацій сільськогосподарським компаніям.

    Зовнішній сектор: У січні 2017 року дефіцит рахунку поточних операцій зменшився до 0,03 млрд дол. США з 0,3 млрд дол. США у січні 2016 року через нижчий дефіцит торговельного балансу.

    Фіскальна політика: За попередніми даними Державного Казначейства доходи Зведеного бюджету у лютому 2017 року зросли на 52,3% дпр.

    Соціальна політика: У січні 2017 року, середня пенсія зросла на 7,6% дпр до 1823 грн на місяць передусім через підвищення мінімальної пенсії.

    Ринок праці: У січні середня заробітна плата зросла на 37,7% дпр до 6008 грн передусім через підвищення мінімальної заробітної плати.

    Монетарна політика: Споживча інфляція піднялась до 14,2% дпр в лютому, що виявилось найвищим показником за останні 11 місяців.

    Обмінний курс:Валютний ринок заспокоївся у лютому, і міжбанківський обмінний курс коливався навколо 27 грн за дол. США.

    Державний борг:Уряд продовжив рекапіталізувати державні банки, що призвело до подальшого зростання державного боргу.

    Випуск:  №3 (197), березень 2017 року
Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua