За оцінкою Інституту падіння реального ВВП сповільниться до близько 4% у 2015 році з майже 7% у 2014 році. Реальне приватне кінцеве споживання надалі знизиться у 2015 році, тоді як реальне нагромадження основного капіталу буде близьким до рівня 2014 року. Зовнішній попит залишиться слабким, а попит з Росії надалі скоротиться.
За оцінкою Інституту реальний ВВП у 2014 році знизиться на близько 7%. Ми очікуємо, що уряд зможе повністю і вчасно обслуговувати зовнішній і внутрішній борг протягом наступних місяців.
За оцінкою Держстату реальний ВВП знизився на 5,1% дпр в третьому кварталі 2014 року, що менше, ніж ми очікували. З боку попиту, реальне приватне кінцеве споживання, ймовірно, виявилось вищим, ніж ми прогнозували.
Інститут погіршив прогноз на 2014 та 2015 роки, щоб врахувати дедалі більш негативний вплив від тривалого військового конфлікту на Донбасі. За оцінкою реальний ВВП знизиться на 7,6% у 2014 році та на 2,2% у 2015 році. Варто відзначити, що таке падіння ВВП наступного року відображає суттєве поліпшення економічної активності порівняно із другим півріччям 2014 року. Ми також очікуємо, що більшість регіонів України зможуть збільшити рівень виробництва у 2015 році.
Військовий конфлікт на Східній Україні посилився в кінці серпня і його завершення відкладається. Це означає, що наше припущення щодо післявоєнної стабілізації в останньому кварталі 2014 року не здійсниться, якщо у найближчі тижні не буде знайдено політичного рішення.
У другій половині 2014 року ми очікуємо поглиблення економічної кризи через продовження конфлікту на Сході України і відповідну шкоду, завдану інфраструктурі. Заходи з фіскальної жорсткості, які було ухвалено у відповідності до програми МВФ, також вплинуть на економічну активність. Реальний ВВП може скоротитись на 6-7% дпр у другому півріччі після падіння на 3% дпр в січні-червні. Обмінний курс помірно укріпиться після завершення конфлікту на Сході України.
За оцінкою реальний ВВП знизиться на 3,5% у 2014 році. Ключове припущення можливості такого прогнозу полягає в заспокоєнні протистоянь на Сході України до кінця літа, а суперечності з Росією не перейдуть у відкриту війну.
Відповідно до останнього консенсус-прогнозу, розрахованого Міністерство економічного розвитку та торгівлі на основі експертних оцінок в травні, реальний ВВП за оцінкою знизиться на 4,6% у 2014 році. Це більш песимістичний прогноз, ніж оцінка Інституту щодо падіння ВВП на 3,3%. Зокрема, ми очікуємо вищий додатній внесок реального чистого експорту до зростання реального ВВП.
За оцінкою Інституту реальний ВВП України (включно з Кримом) знизиться на 3,3% у 2014 році. Економічна ситуація за оцінкою поліпшиться у 2015 році за припущення успішного впровадження реформ у 2014 році. Пакет заходів з макроекономічної стабілізації, що включає фіскальну консолідацію, сприятиме зростанню реального ВВП у 2015 році на 2,8%. Основним ризиком прогнозу залишається розгортання конфлікту з боку Росії, що призведе до різкого збільшення політичної невизначеності. Небажання уряду проводити реформи є ще одним вагомим ризиком. Це призведе до провалу програми МВФ. В результаті Україна отримає лише частину допомоги від донорів, необхідної для впровадження реформ і фінансування інфраструктурних проектів.
За оцінкою Інституту реальний ВВП України (включно з Кримом) знизиться на 3,5% у 2014 році. Разом з тим, ризики залишаються високими, оскільки анексія Криму Росією і спровоковані Росією заворушення на Східній Україні роблять майбутнє України надзвичайно невизначеним.