Друк

Анонс

Вхід на сайт


Економічні підсумки року

  • 2015 рік: Економічні підсумки для України "Багато викликів, але й певні перемоги

    22.08.2016
    Безкоштовно

     

    2015 рік став для України роком багатьох перемог та програшів. Рік почався із великої ескалації воєнного конфлікту на Сході країни, що штовхнуло економіку до глибокої рецесії на початку року. Це призвело до стрімкого знецінення гривні, інфляції понад 40%, падіння промислового виробництва та внутрішнього попиту. Крихку макроекономічну стабільність було досягнуто у третьому кварталі. Уряд нарешті почав впроваджувати нагальні реформи, які відкладали роками. Заходи з дерегуляції стали одним з найбільших успіхів в політиці уряду. Певного прогресу було досягнуто в запровадженні антикорупційних заходів, які, однак, були повільними та потребують подальших дій та рішень. Запровадження пілотного проекту з електронних закупівель та ухвалення закону Про публічні закупівлі (набував чинності у 2016 році) є серед основних досягнень. НБУ перейшов до більш гнучкого обмінного курсу, хоча не скасував адміністративні заходи на валютному ринку. Банківська система зміцнилась, оскільки було ліквідовано проблемні банки. Водночас у порядку денному уряду все ще залишається великий перелік реформ.

    Політика. Влада розпочала впроваджувати довгоочікувані реформи. Зміни було здійснено або розпочато у політичній, адміністративній та правоохоронній сферах, а також в економічній сфері. Однак реформи були радше недостатніми та повільними.

    Реальний сектор. Реальний ВВП впав на 9,9%. Втрата економічних зв’язків із Східним Донбасом та скорочення внутрішнього попиту пояснюють падіння економічної активності. Водночас чистий реальний експорт мав додатній внесок до зростання реального ВВП, оскільки реальний імпорт скоротився більше, ніж реальний експорт.

    Сільське господарство.Дерегуляція позитивно вплинула на сільськогосподарський ринок у 2015 році. Однак сільськогосподарське виробництво скоротилось на 4,8% через падіння як у тваринництві, так і рослинництві. Разом з тим, профіцит торгівлі сільськогосподарськими товарами зріс на 4,5% до 11,1 млрд дол. США.

    Енергетична політика.Уряд продовжив підвищувати енергетичні тарифи в рамках реформи в сфері енергетики. Цей крок спрямований на зменшення енергетичних субсидій та впровадження ринкових цін на енергоринку. Україна імпортувала 70% газу з Європи, зменшивши свою залежність від російського газу.

    Інфраструктура. Уряд підвищив тарифи на житлово-комунальні послуги, а також тарифи на пасажирські та вантажні залізничні перевезення. Уряд також продовжив реформу залізниці.

    Платіжний баланс. Сальдо платіжного балансу стало додатнім на рівні 0,9 млрд дол. США або 0,9% ВВП порівняно з дефіцитом у 13,3 млрд дол. США (10,1% ВВП) у 2014 році. Така різка зміна пояснюється значним покращенням як рахунку поточних операцій, так і фінансового рахунку.

    Доход. Висока інфляція та фіскальний тиск призвели до падіння реального наявного доходу на 22,2%.

    Фіскальна політика. Фіскальна ситуація була сприятливою у 2015 році. Уряд зміг виконати план доходів переважно завдяки інфляції та знеціненню гривні. Дефіцит бюджету скоротився. Однак уряду довелось реструктурувати державний зовнішній борг через неспроможність вчасно і повністю його обслугувати у 2015 та 2016 роках. Уряд так і не зміг ухвалити комплексну податкову реформу.

    Монетарна політика та фінансовий сектор. Споживча інфляція становила 48,7% в середньому за 2015 рік (найвищий показник з 1996 року). Це відбулось через різке знецінення гривні в кінці 2014 року та у 2015 році. Протягом року НБУ посилив роль монетарної політики. Він також продовжив очищення банківської системи від проблемних банків.

Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua