Резюме
У першій половині 2012 року українська економіка підтримувалась державними витратами та податковими пільгами, пов’язаними з підготовкою до Євро-2012. Однак вигоди від Євро-2012 обмежувались поліпшенням інфраструктури та деяким збільшенням видимості України на міжнародній арені. У другій половині року стимул було вичерпано, а зовнішній попит зменшився, що призвело до рецесії. Україна не досягла відчутного прогресу у внутрішніх реформах, та не показала великих успіхів у зовнішній інтеграції. Політична нестабільність залишилась одним з важливих ризиків для майбутнього розвитку України.
Політика. У 2012 році Україна не досягла відчутного прогресу у багатьох внутрішніх ініціативах. Підписання Угоди про асоціацію з ЄС було відкладено, тоді як переговори з МВФ провалились. Росія також відмовилась робити поступки щодо ціни на імпортний газ без згоди України на глибоку економічну інтеграцію. На внутрішньому фронті вибори до Верховної Ради були визнані як крок назад від демократичних принципів та призвели до збільшення політичної нестабільності
Реальний сектор. Реальний ВВП зріс на 0,2% в 2012 році, оскільки сильний внутрішній попит компенсував негативний внесок чистого експорту та падіння запасів. Зовнішній попит суттєво зменшився, що призвело до падіння реального експорту на 7,7%. Реальне нагромадження основного капіталу зросло на 0,9%. Інвестиції не впали через купівлю обладнання та машин, що передусім було пов’язано із підготовкою до Євро-2012.
Сільське господарство. Сільськогосподарське виробництво зменшилось на 4,5% через падіння врожаю, але частка сільськогосподарських товарів у експорті товарів сягнула 26%. Зростання експорту може бути пов’язане зі зменшенням обмежень на експорт та значними перехідними запасами.
Енергетична політика. Україна продовжила зусилля щодо зменшення енергетичної залежності від Росії, включаючи реверсні поставки газу з Європи та підготовку до будівництва терміналу з прийому зрідженого природного газу
Інфраструктура. У 2012 році Україна завершила ряд інфраструктурних проектів, пов’язаних із підготовкою до Євро-2012. Вони включали модернізацію та ремонт аеропортів, запровадження швидкісних пасажирських поїздів, ремонт та розширення доріг. Однак у другій половині року інвестиції в інфраструктуру суттєво зменшились.
Платіжний баланс. Зведений платіжний баланс мав дефіцит 4,2 млрд дол. США (2,4% від ВВП). Збільшення дефіциту торгівлі призвело до розширення дефіциту поточного рахунку до 8,4% від ВВП.
Доход. Подальше підвищення мінімальної зарплати та бюджетних витрат на зарплати, пенсії та соціальні виплати сприяли зростанню реального наявного доходу домогосподарств на 9,7%. Реальний доход від соціальної допомоги та пенсій зріс на 13,6% через нижчу, ніж очікувалось, інфляцію та популістську політику уряду.
Фіскальна політика. Уряд запровадив пільги для ряду «пріоритетних галузей промисловості», тоді як набула чинності знижена ставка ППП. Водночас уряд різко збільшив соціальні видатки та продовжував фінансувати Євро-2012. В результаті збільшився розрив між фактичними доходами та запланованими видатками, а уряд зміг виконати видатки центрального бюджету лише на 92,6% від плану.
Монетарна політика. Середня споживча інфляція різко сповільнилась до 0,6% передусім через падіння цін на продовольчі товари та сповільнення зростання цін на інші товари та послуги. Монетарна політика була дуже жорсткою в другій половині 2013 року, оскільки НБУ намагався контролювати тиск на валютному ринку.