РЕЗЮМЕ:
- Світова економічна криза призвела до падіння зовнішнього попиту на українські товари та обмежила доступ до іноземного фінансування для українських банків та компаній. В результаті реальний ВВП скоротився на 15,1% у 2009 році.
- Економічна криза доповнена значною політичною нестабільністю призвела до скорочення реального валового нагромадження основного капіталу на 46,2%.
- Сільське господарство найменше постраждало від кризи завдяки зростанню тваринництва.
- На початку 2009 року в Європі стався найбільш гучний газовий конфлікт.
- Росія та Україна підписали договір, відповідно до якого сторони домовились обчислювати ціни на імпортний природний газ на основі формули.
- Металургія і хімія, які значно постраждали внаслідок падіння попиту, користувались зниженими тарифами на газ та вантажні перевезення.
- Баланси рахунку поточних операцій та рахунку фінансових операцій були від’ємними через падіння експорту та значного відтоку капіталу, відповідно.
- Економічна криза призвела до більшого скорочення імпорту товарів, ніж експорту товарів, що сприяло звуженню дефіциту торгівлі товарами.
- Добробут населення значно погіршився у 2009 році. Рівень безробіття (МОП) зріс, а середня заробітна плата скоротилась на 9,2% в реальному вимірі.
- Погіршення економічної ситуації призвело до значного фіскального тиску. Хоча доходи Державного бюджету були нижчими, ніж у 2008 році, уряд відмовився секвеструвати бюджет.
- МВФ надав сукупний транш обсягом 4,7 млрд. дол. США на фінансування бюджету. В результаті уряд профінансував пенсії вчасно і в повному обсязі, в той час як Нафтогаз зміг повністю оплатити поставки імпортного газу.
- Державний борг різко зріс, хоча залишився на помірному за міжнародними стандартами рівні.
- Соціальну стандарти було значно підвищено в кінці 2009 року, що негативно вплинуло на фіскальну стійкість.
- Видатки Пенсійного фонду досягли майже 18% від ВВП і значно фінансувалися за рахунок трансферту з Державного бюджету та позик Державного казначейства.
- Споживча інфляція сповільнилась, а грошова маса скоротилась.
- Гривня була стабільнішою завдяки інтервенціям НБУ.
- Більшість фінансових інституцій спромоглись вижити під час кризи.