Друк

Анонс

Вхід на сайт


Економічні підсумки року

  • 2008 рік: економічні підсумки для України

    26.12.2008
    Безкоштовно

    У четвертому кварталі 2008 року українська економіка увійшла в рецесію, після того як під впливом світової фінансової кризи загострились традиційні проблеми національної економіки. Темп приросту реального ВВП впав з 6,3% дпр за перші дев’ять місяців року до 2,1% дпр за рік внаслідок різкого спаду реального експорту та валового нагромадження основного капіталу, спричиненого кредитною кризою. У номінальному вимірі у 2008 році ВВП склав 949,9 млрд. гривень (180,3 млрд. доларів США).

    Протягом перших двох кварталів приріст реального ВВП становив 6,3% дпр, що зі сторони попиту пояснюється головним чином зростанням споживання домогосподарств, а зі сторони виробництва – підйомом переробної промисловості. У третьому кварталі сільське господарство підвищило темпи приросту реального ВВП до 6,4% дпр завдяки високому врожаю зернових. Однак вже з кінця серпня економічні умови почали погіршуватись внаслідок падіння світового попиту та цін на метали і відсутності кредитних ресурсів, що паралізувало як внутрішнє споживання, так і інвестиційний попит. Головні сектори економіки – переробна промисловість і торгівля – відреагували значним падінням доданої вартості.

    Зі сторони попиту сповільнення споживання домогосподарств розпочалось у середині року через збільшення вартості кредитів та уповільнення темпів зростання реальних наявних доходів населення (див. Зарплати та доходи). Темпи приросту реального кінцевого споживання домогосподарств зменшились з 22,5% дпр у першому кварталі до 14,1% дпр у третьому кварталі. В останньому кварталі доходи населення продовжували зменшуватись внаслідок економічної кризи, що зумовила зниження зарплат та зростання безробіття (див. Ринок праці), тоді як можливості отримати споживчі позики були обмежені кредитною кризою. До того ж домогосподарства зіткнулись з значним подорожчанням імпортної продукції та обслуговування кредитів в іноземній валюті внаслідок різкої девальвації гривні.

    Ці фактори суттєво вплинули на приватне споживання в напрямку його обмеження. З іншого боку девальвація гривні стимулювала короткостроковий сплеск споживання, оскільки домогосподарства намагались витратити наявну гривню, боячись її подальшого знецінення. Цей фактор, як і традиційні високі споживчі видатки перед святковим періодом, дещо підтримало споживання домогосподарств у кінці 2008 року (реальне споживання домогосподарств виросло на 1,6% дпр за четвертий квартал) та відклало його значне падіння на початок 2009 року. За оцінками Держкомстату, темп приросту реального кінцевого споживання домогосподарств склав 11,8% в цілому за рік.

Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua