Друк

Анонс

Вхід на сайт


Ділова думка: промисловість

 • Щоквартальна оцінка ділового клімату (4 квартал, 2017)

  15.03.2018
  Безкоштовно

  *Вперше за останні роки у вільному доступі!

  Dilova_dumka_monitoring1

  Оцінка керівниками промислових підприємств ділової активності та ділового середовища для ведення бізнесу суттєво не змінилася, порівняно з минулим кварталом, та залишається негативною. Однак, по відношенню до попереднього року, оцінки фінансового становища підприємств переробної промисловості та ділового середовища значно покращились. Брак обігових коштів стає вагомішою перешкодою зростанню виробництва на підприємствах. Керівники підприємств більш оптимістичні щодо покращення фінансово-економічного становища підприємств, ніж щодо позитивної зміни кон’юнктури для ведення бізнесу протягом наступного півріччя.

  Показники ділового клімату. В 4 кварталі 2017 року оцінка якості ділового клімату та фінансово-економічного становища підприємств переробної промисловості майже не змінилось та залишається негативною порівняно з минулим кварталом, проте значно покращилась порівняно до 4 кварталу 2016 року. Значення індексу фінансово-економічного становища підприємств майже не змінилось до попереднього кварталу і становить -0,06 (-0,05 у 3 кварталі 2017). Значення індексу ділового середовища у 4 кварталі 2017 року становить -0,15, що на два процентні пункти більше, ніж в минулому кварталі (-0,17).

  В 4 кварталі 2016 року значення цих показників були значно нижчими: значення індексу фінансово-економічного становища становив -0,23, та індексу ділового середовища -0,30. Відбувається покращення оцінки поточного фінансового становища підприємств та ділового клімату.

  Бізнес залишається оптимістичним щодо майбутніх змін економічних результатів. Індекс очікуваних змін фінансово-економічної ситуації становить 0,23  (0,22 в минулому кварталі). На наступні шість місяців підприємства очікують покращення ділового клімату в промисловому секторі (Індекс очікуваних змін ділового клімату дорівнює 0,13). Рівень регуляторної та економічної невизначеності зменшився в порівнянні з аналогічним кварталом 2016 року з 24 % до 11% у 2017 році.

  Виробництво. Агрегований показник промисловості зменшився з 0,02 в 3 кварталі  2017 року до
  -0,13 у 4 кварталі 2017 року. Така зміна відбулась за рахунок зменшення оцінки очікуваного обсягу виробництва на 1 квартал 2018 року та оцінки обсягу нових замовлень в 4-му кварталі. Оцінка запасів готової продукції залишається на рівні минулого кварталу.

  Перешкоди зростанню виробництва.Керівники підприємств назвали низький попит, проблеми ліквідності та високий конкурентний тиск як одні з головних перешкод. Варто зазначити, що брак обігових коштів продовжує збільшувати вагу у рейтингу перешкод та становить 53%, що на  5 відсоткових пунктів більше, ніж в минулому кварталі. Третина керівників підприємств вважають регуляторний клімат перешкодою зростанню виробництва.

  Кредити. У 4-му кварталі поточного року, на думку менеджерів підприємств, клімат на ринку запозичень продовжує покращуватись з обох сторін ринку кредитування як в довгостроковій так і короткостроковій перспективі.

  Ринок праці. Вищі показники для пошуку кваліфікованих кадрів свідчать про те, що у четвертому кварталі менеджери підприємств частіше стикалися із труднощами при пошуку саме кваліфікованих працівників. Спостерігається покращення ситуації на ринку праці з пошуком некваліфікованих працівників.

  Ціни. На наступні три місяці керівники підприємств очікують прискорення темпів росту цін на сировину та уповільнення росту цін на готову продукцію.

  Інвестиційний клімат. Оцінка інвестиційного клімату керівниками підприємств значно покращилась в 2017 році. Частка підприємств, для яких поточний період є несприятливим для купівля обладнання є найменшою, починаючи з 2010 року.

  Інвестиційна діяльність підприємств промислового сектору пожвавилась: 53%опитаних підприємств інвестували в 2017 році проти 41% в 2016 році. Одночасно, зросла частка підприємств, які планують інвестиції на наступний рік з 39% до 54% на 2018 рік.

  Очікувані державні реформи. Пріоритети реформ з точки зору підприємств змінились порівняно із попередніми роками. На початку 2018 року промислові підприємства очікують від Уряду у першу чергу подальшого зменшення податкового навантаження на працю, стабілізації регуляторного середовища, спрощення податкового навантаження та державної підтримки. Вперше за п’ять років, підприємства Частка підприємств, які очікують державної підтримки різко зросла по відношенню до частки, які очікували створення рівних умов для ведення бізнесу. Також кожне четверте підприємство вважає, що Уряду слід переглянути повноваження Державної фіскальної служби та впровадити електронне урядування.

  Методологія. Всі індекси рахуються за єдиною методологією. Коли підприємство відповідає, що показник збільшився зараховуються відповіді як +1, якщо він не змінився — 0 і -1 — якщо зменшився. Наприклад, якщо зі 100 респондентів 20 вказали на зростання виробництва, 50 респондентів звітували про його скорочення, і 30 зазначили, що все залишилося без змін, то відповідне значення індексу буде -0,30. Додатне (від’ємне) значення індексу означає, що частка підприємств, де зросло виробництво, є більшою (меншою), ніж кількість тих, де виробництво скоротилось. Кожний індекс більший за +0,09 або менший за  -0,09 є статистично значущим і відрізняється від нуля з ймовірністю помилки 5%. Агрегований показник перспектив промисловості (industrial confidence indicator) розраховується як середнє арифметичне індексів очікуваних змін виробництва, оцінки обсягу нових замовлень та оцінки запасів готової продукції (останній зі знаком мінус).

  Вибірка. Панель з 300 підприємств обробної промисловості використовується для моніторингу оцінок та очікувань керівників підприємств щодо змін ділового середовища загалом та показників роботи підприємств. Структура вибірки відображає структуру панелі.

  За більш детальною інформацією про характеристики вибірки, структуру анкети, методологію обрахунку індексів та за повними даними дослідження звертайтесь до Оксани Кузяків kuziakiv@ier.kiev.ua 

  Щоб скачати звіт - тисність на прикріплений файл.

   

  Сфери досліджень:  Бізнес - клімат
Поділитися:
Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua