Міжнародний досвід свідчить про важливість регулювання цін на лікарські засоби передусім через нагальну необхідність забезпечити доступність ліків для населення. Разом з тим, не існує єдиного підходу до такого регулювання. Водночас можна визначити основні підходи до регулювання, як-то визначення фіксованих або базових цін, регулювання прибутку. Крім того, ряд країн запроваджує ціноутворення на основі ефективності лікарських засобів. Часто країни використовують більше, ніж один метод регулювання.
В Україні регулювання цін на лікарські засоби є також надзвичайно важливим з огляду як на проблеми із станом здоров’я населення, так і низький рівень доходів багатьох громадян і недостатній рівень конкуренції на фармацевтичному ринку. Так, у 2012 році урядом було ініційовано пілотний проект щодо встановлення референтних цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою. Найвірогідніше, що уряд і надалі впроваджуватиме регулювання цін на ряд лікарських засобів. Тому вивчення досвіду країн ЄС є надзвичайно важливим.
Аналітичну записку підготовлено в рамках проекту «Незалежний аналіз ходу реформування сектору охорони здоров‘я України», який виконує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД) за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».