Друк

Анонс

Вхід на сайт


Архів 2012

  • 20.06.2012

    Прозорість та економічна обґрунтованість тарифів на електроенергію – необхідна умова реформи енергетичного сектору України

    (Код:PB_IER_03_2012)

    Поточна модель оптового ринку електроенергії (модель «єдиного пулу» або «єдиного покупця») комплексна і неефективна. Упродовж багатьох років тарифи на електроенергію для населення були значно меншими, ніж тарифи для промисловості і навіть собівартість виробництва та постачання електроенергії. Водночас зростає кількість і обсяги пільг, які надаються окремим групам споживачів, що збільшує перехресне субсидування у галузі, оскільки пільги фінансуються за його рахунок. Рівень дотацій в структурі оптової ринкової ціни значний і є одним з головних чинників її зростання, що спричиняє збільшення роздрібного тарифу для промислових споживачів.

     

    На сьогодні існує дві цінові моделі постачання електроенергії споживачам. По-перше, це постачання за фіксованою ціною, а саме за регульованим тарифом, який встановлює НКРЕ. Друга модель основана на цінових заявках, тобто постачанні електроенергії за нерегульованим тарифом, який визначається на конкурентному ринку. При цьому, незважаючи на обрану цінову модель, всі постачальники купують електроенергію на Оптовому ринку електроенергії (ОРЕ). Ціноутворення на ОРЕ здійснюється в рамках умовних сегментів генерації електроенергії, де визначається оптова ціна для виробників, і постачання, де визначається ціна для постачальників електроенергії.

     

    Для компенсації збитків енергокомпаніям, які здійснюють постачання за регульованим тарифом споживачам, що мають пільги в оплаті за спожиту електроенергію[1], НКРЕ застосовує систему дотаційних сертифікатів. Сума дотації залежить від різниці між звичайним тарифом на електроенергію і пільговим тарифом. Якщо у 2000 році дотації складали 9,3% оптової ринкової ціни, то у серпні 2011 року – вже 46% (Рисунок 1). Зростання ринкової оптової ціни спричиняє збільшення рівня середньозваженого роздрібного тарифу для промислових споживачів.

    ________________________

    [1] Наприклад, сільгоспвиробникам, населенню і т.п.

    Автори:  Коссе Ірина
Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua