Друк

Анонс

Вхід на сайт


Аналітичні записки

  • 20.07.2018

    Економічний вплив прямих іноземних інвестицій в Україні

    (Код:PS/01/2018)

    Це дослідження Німецької консультативної групи та Інституту економічних досліджень та політичних консультацій показало, що прямі іноземні інвестиції (ПІІ) мають великий позитивний вплив на економіку України. Хоча досить мало українських підприємств повністю або частково належать іноземним інвесторам, ці підприємства в середньому набагато більші та продуктивніші, ніж суто вітчизняні компанії, і платять вищу заробітну плату. Збільшення надходжень ПІІ в Україну і відповідно збільшення обсягу ПІІ в Україні (порівняно з досить невеликим рівнем сьогодні) сприятиме швидшому зростанню української економіки та підвищенню рівня життя за рахунок вищої заробітної плати українських працівників.

    Основні висновки дослідження:

    1.        Обсяг прямих іноземних інвестицій в Україну є відносно низьким

    Обсяг прямих іноземних інвестицій в Україні є низьким порівняно з іншими країнами регіону. У 2016 році (останній рік із широко доступними даними) обсяг ПІІ України за методологією МВФ становив 27,5 млрд доларів США. Це приблизно 650 доларів США на одну особу, що нижче значень для Молдови (740 доларів США), Білорусі (1 960 доларів США) і суттєво нижче рівня Грузії (4 430 доларів США), Польщі (4 930 доларів США) або Естонії (14 760 доларів США).

    1.        За останні роки обсяг прямих іноземних інвестицій зменшився

    У період з 2013 по 2016 роки обсяг ПІІ знизився на близько 60%, з 67,3 млрд дол. США до 27,5 млрд дол. США. Це зумовлено не відтоком ПІІ з країни, а зменшенням вартості наявних інвестицій. Близько половини суми зменшення обсягу ПІІ відображає знецінення гривні. Інша половина пояснюється збитками компаній, особливо у фінансовому секторі, де велика частина капіталу була списана на покриття збитків. З 2016 року чистийпритік ПІІ був додатнім, але обмеженим. У 2017 та 2018 роках варто очікувати не подальшого зниження, а деякого збільшення обсягу ПІІ.

    1.        Компанії з іноземними інвестиціями більші, ніж суто вітчизняні компанії

    В секторі нефінансових корпорацій України є лише 4,6% підприємств з іноземними інвестиціями. Втім, на цих нечисленних підприємствах працюють 20,4% всіх працівників сектору, що виробляють 34,9% загальної валової доданої вартості (ВДВ), що є показником обсягу виробництва. Отже, середньостатистична українська компанія з іноземними інвестиціями виробляє в 11 разів більше продукції, ніж середньостатистична вітчизняна компанія.

    1.        Компанії з іноземними інвестиціями є більш продуктивними, ніж суто вітчизняні компанії

    Продуктивність праці підприємств з іноземними інвестиціями в середньому вдвічі вища, ніж суто вітчизняних підприємств. Це означає, що компанія з іноземними інвестиціями виробляє вдвічі більше ВДВ на одного працівника, ніж вітчизняна. Цей висновок не змінюється, якщо врахувати вплив обсягу основних активів. Отже, іноземні інвестори приносять знання, технології та зв'язки (наприклад, постачальників або покупців), які підвищують конкурентоспроможність компаній, в які вони інвестують.

    1.        На компаніях з іноземними інвестиціями середня заробітна плата вища, ніж на суто вітчизняних компаніях

    Витрати на оплату праці на одного працівника підприємств з іноземними інвестиціями в середньому на 57% вищі, ніж оплата працівника на вітчизняних підприємствах. Це вказує на те, що на підприємствах з іноземними інвестиціями середня заробітна плата є на близько 60% вищою, ніж на суто вітчизняних підприємствах. Отже, працівники отримують вищу зарплатню на підприємствах з іноземними інвестиціями.

    1.        Залучення більшої кількості ПІІ сприятиме швидшому економічному зростанню та поліпшенню умов життя

    Наш аналіз чітко показує, що Україна отримує суттєвий позитивний вплив від наявних ПІІ. Вони покращують не тільки продуктивність компаній з іноземними інвестиціями, але також сприяють вищій оплаті праці на цих компаніях. Варто докласти зусилля для залучення більшого обсягу ПІІ. При цьому варто протистояти потужним протекціоністським настроям. Отже, економічна відкритість приносить користь Україні та її громадянам.

    Повний текст дослідження (доступний лише англійською мовою) 

    Переглянути та Завантажити коротку презентацію результатів 

    Автори:  Кравчук Віталій, Заха Девід, Кірхнер Роберт
    Сфери досліджень:  Міжнародна економіка
Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua