Друк

Анонс

Вхід на сайт


Консультативні роботи

  • 26.06.2018

    Результати запровадженого в Україні тимчасового мораторію на експорт лісоматеріалів у необробленому вигляді

    (Код:2018_5)

    Timber_moratorium_2018_1  Timber_moratorium_2018_2

     

    Натисніть на інфографіку, щоб збільшити зображення

    Неефективне використання лісового фонду України, відсутність державної політики в цій сфері, брак належного обліку лісових ресурсів, непрозоре проведення аукціонів із продажу деревини та здійснення неконтрольованих вирубок завдають суттєвої шкоди лісовому господарству України.

    У квітні 2015 року Верховна Рада України підтримала зміни до законодавства, які поступово запровадили заборону на експорт лісоматеріалів необроблених (лісу-кругляку) строком на 10 років. Часткова заборона почала діяти з 1 листопада 2015 року, а повна (уже включно з деревиною сосни) – з 1 січня 2017 року.

    У цій аналітично-консультативній роботі Інститут економічних досліджень та політичних консультацій зробив спробу вперше провести комплексний аналіз наслідків мораторію за час перших двох років його дії, що важливо в умовах заполітизованості цього питання.

    Для цього проведено аналіз показників заготівлі деревини, основних показників діяльності підприємств деревообробної та меблевої галузей та показників їхнього експорту, надходжень прямих іноземних інвестицій. Це дає змогу відстежити можливий вплив заборони на експорт лісу-кругляку та дати їй оцінку відповідно до задекларованих цілей мораторію.

    Проведений аналіз показав, що мораторій не зупинив поставки необробленої деревини за кордон. При цьому він не захистив українські ліси від вирубок, які залишилися на рівні попередніх років. Досить суперечливим є можливий вплив мораторію на розвиток деревообробної та меблевої галузей. З одного боку, можна говорити про відсутність відчутних позитивних змін у меблевій галузі, а з іншого – часу для таких змін було обмаль. Зростання ролі деревообробної та меблевої галузей у структурі українського експорту відбулося насамперед за рахунок скорочення обсягів експорту України на фоні збільшення питомої ваги експорту деревини та виробів із неї, а також відновлення обсягу продажів меблевої галузі. 

    Варто зазначити, що час, який минув із моменту повноцінного впровадження норм Закону, не дозволяє у повній мірі оцінити його наслідки, особливо в частині впливу на українське виробництво, збільшення робочих місць та наповнення державного бюджету.

    Водночас, наявна статистика дозволяє зробити висновок про відсутність впливу мораторію на зменшення обсягів вирубки лісів та зупинки експорту необробленої деревини. Також неможливо зробити однозначний висновок про позитивний вплив мораторію на забезпечення сировиною вітчизняних підприємств деревообробної та меблевої галузей.

    Цю аналітично-консультативну роботу було представлено на конференції "Україна-ЄС: коли зникають кордони" (переглянути відеозапис)

    Цей документ підготовлено в рамках проекту «Діалог зі сприяння торгівлі», що реалізується Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій за фінансової підтримки Європейського Союзу та МФ "Відродження".

    Сфери досліджень:  Міжнародна економіка
Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua