Друк

Анонс

Вхід на сайт


Консультативні роботи

 • 24.04.2001

  Подальший розвиток фінансових ринків сільської місцевості в Україні: стратегія

  (Код:О19)

  Процес реформування сільського господарства та розвитку сільської місцевості отримав протягом останніх 18 місяців небувалого в Україні розвитку. Такі заходи, як реформування реструктуризація колективних сільськогосподарських підприємств, видача сертифікатів на право власності на землю та відхід держави від прямого фінансування сільськогосподарських підприємств заклали добрий фундамент для відтворення конкурентоспроможності сільськогосподарських підприємств в Україні.

  Проте, для покращення умов життя в сільській місцевості в Україні потрібно ще багато чого зробити. Зокрема, потрібно, щоб прибутковість підприємств сільського господарства стала нормою та щоб в сільській місцевості поряд із сільськогосподарськими підприємствами мали можливість розвиватися також і інші підприємства, для того щоб можливість заробляти собі на життя була також гарантована людям, які не зайняті в аграрному секторі економіки.

  Необхідною передумовою успішності цього процесу є створення функціонуючого фінансового ринку спрямованого на сільську місцевість. Україна сьогодні знаходиться в процесі розвитку. Комерційні банки лише в 2000 році активно розпочали надавати кредити сільськогосподарським виробникам. Не дивлячись на цей факт, потрібно констатувати, що приватні сільськогосподарські підприємства та приватні підприємці в аграрному секторі залишаються так само, як і інші малі та середні фірми в Україні майже без всілякого зовнішнього фінансування. Можливими джерелами фінансування залишаються неофіційні кредити, торгові кредити та в деяких випадках – через кредитні спілки.

  Як показує досвід багатьох країн Центральної та Східної Європи, створення фінансових ринків, сільській місцевості є непростим та багатовимірним завданням. Воно полягає в вирішенні цілої низки проблем в різних сферах. Зовнішнє фінансування має отримувати лише той, хто переконливо зможе довести, що він в змозі прибутково вести господарство та може і має бажання повернути кредит. Тому, необхідна наявність кредито- та платоспроможних позичальників.

  Друга важлива передумова полягає в тому, щоб забезпечити можливість рефінансування для фінансових інститутів рефінансування в достатньому обсязі. Досвід говорить про те, що мобілізація державних коштів є навряд чи доцільною та що іноземний капітал наявний лише в дуже обмеженому обсязі. В сільській місцевості фінансові інститути не в змозі залучати вклади громадян в достатній кількості. Отже, зробити заощадження привабливим та, передусім, надійним є основною передумовою для створення фінансових ринків в сільській місцевості в Україні.

  Банки можуть надавати кредити лише в тому випадку, коли вони володіють необхідним ноу- хау щодо того, як це робити ефективно та з найменшими витратами. Деякі українські банки продемонстрували в 2000 року значні успіхи в сфері фінансування сільського господарства, проте проблема мінімізації витрат залишається все ще дуже актуальною як при фінансуванні аграрних підприємств, так і при наданні мікрокредитів. Банки мають підвищити свою ефективність, щоб відсоткова маржа, тобто різниця між ставкою відсотків по кредитах та депозитах, могла поступово зменшитися. Лише в цьому випадку банки зможуть стати привабливими для вкладів населення та позичальників. Інші країни, що знаходяться на етапі ринкової трансформації, як наприклад Естонія, показали, який значний потенціал заощаджень населення існує в економіці.

  Автори:  Крістіан фон Хіршхаузен, Джуччі Рікардо
  Сфери досліджень:  Реальний сектор
Поділитися:
Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua