Друк

Анонс

Вхід на сайт


Архів 2012

  • 18.06.2012

    Реформа державної допомоги в Україні

    (Код:PP_IER_02_2012)

    Низька ефективність бюджетних видатків традиційно була одним з основних недоліків бюджетної системи в Україні, зокрема через відсутність визначених чітких правил щодо надання державної допомоги суб’єктам господарської діяльності.

    Така допомога, за різними оцінками, становить 4–6% ВВП. Сьогодні відсутня система контролю за наданням і ефективністю державної допомоги. Саме це є визначальною причиною неефективності витрачання коштів, які виділяють на підтримку різних галузей економіки та окремих підприємств. Крім того, не здійснюється аналіз наданої державної допомоги на економіку, зокрема на конкуренцію. Втрати від непрозорого і неефективного надання державної допомоги вимірюються мільярдами гривень, тимчасом як спотворена конкуренція в результаті негативно впливає на інвестиційний клімат. Симптомом цих проблем стало тимчасове припинення ЄС надання бюджетної підтримки нашій країні в лютому 2012 року.

    Врегулювання державної допомоги належить до зобов’язань України і є одним із пріоритетів Порядку денному асоціації з ЄС у сфері сприяння конкуренції. Однак досі так і не затверджено рамкового закону про надання державної допомоги суб’єктам господарської діяльності, хоча розроблено кілька законопроектів. Основними причинами зволікання ухвалення закону переважно була відсутність політичної волі та одностайності в уряді щодо принципів регулювання.

    Впровадження кроків з виконання ухваленої урядом Концепції з реформування державної допомоги, а саме прийняття рамкового закону щодо надання державної допомоги, інвентаризація допомоги, що вже надається, визначення повноважень органів влади щодо контролю і моніторингу надання допомоги, сприятиме збільшенню ефективності системи. Закон повинен охоплювати такі принципи державного управління, як невтручання, незалежність інституцій, підзвітності, прозорості та обмеженості в часі. Крім того, він має передбачати здійснення попереднього контролю. За таких умов державна допомога суб’єктам господарювання зможе сприяти розвитку економіки з мінімальним негативним впливом на конкуренцію.


    Консультативну роботу підготовлено в рамках проекту
    «Економічні аспекти Європейської інтеграції України крізь призму виконання пріоритетів ПДА: експертний аналіз, рекомендації та публічна дискусія», який виконує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД) за підтримки Європейської програми Міжнародного фонду «Відродження». Проект здійснюється у співпраці з Громадською експертною радою при Українській частині Комітету з питань співробітництва між Україною та ЄС.

Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua