Друк

Анонс

Вхід на сайт


Архів 2011

 • 01.05.2011

  Регулювання щодо нетрадиційного газу в ЄС: висновки для України

  (Код:PP_03_2011)

  Нетрадиційний  газ  може  стати  важливою  складовою  внутрішньої  пропозиції енергоресурсів  в  Україні  у  наступному  десятиріччі.  Тому  цей  тип  ресурсу  може використовуватись як доповнення до традиційного природного газу, а у довгостроковій перспективі може бути використаний і як його замінник.

  Використання  потенціалу  нетрадиційного  газу  в  Україні  потребує  розробки довгострокової стратегії, яка б врахувала економічні та технічні виклики, а також значні загрози  для  навколишнього  середовища.  Чітка  законодавча  база  є  необхідною  для залучення  інвестицій,  забезпечення  громадського  сприйняття  та  економного використання обмежених природних ресурсів.

  Ми  зробили  огляд  прогресу  ЄС  у  царині  регулювання  нетрадиційного  газу  і представляємо існуючу нормативно-правову базу в ЄС-27 та в окремих країнах-членах, оскільки вона може бути корисною для України.

  При вивченні розвитку ситуації в Європі виявилось, що є необхідним регулювання щодо: (1)  видобування, (2)  майнових  прав, (3)  використання  прісної  води, (4)  загроз  для ареалів проживання (тварин і рослин) та біорізноманіття та (5) поводження з відходами.

  Хоч нетрадиційний  газ буде відігравати прогнозовану домінуючу роль в європейській  і українській  енергетиці,  його  пропозиція  буде  визначатися  динамікою  цін  на  газ  та технічним прогресом у сфері видобування, що сприяє зниженню витрат.

  Майбутній європейський попит на природний газ буде впливати на технічний прогрес у видобуванні, кількість компаній у секторі, і, таким чином, на ціни на газ. Очевидно, що сукупний  європейський  попит  на  газ,  а  відповідно  і  частка  природного  газу  в енергетичному  балансі (що  обговорюється  в  Розділі 3)  матиме  найбільший  вплив  на попит на нетрадиційний  газ. Попит на  газ  також  залежить від подальших кроків щодо європейських кліматичних цілей, динаміки світових цін на енергоносії, вартості буріння та  декількох  аспектів, що  стосуються  впливу  нетрадиційного  газу  на  екологію.  Більш того, невизначеність щодо безпеки атомних електростанцій представляє собою основну проблему для стратегії ЄС, зокрема щодо розвитку електроенергетики.

  Екологічні  ризики  є  однією  з  найбільших  перешкод  для  розвитку  видобування нетрадиційного  газу  в  Європі.  Громадське  сприйняття  в  основному  формується  під впливом стурбованості щодо забруднення води та знищення природних ареалів. Суворі екологічні  вимоги  до  видобутку  нетрадиційного  газу  в  Україні  зможуть  допомогти знизити ці  ризики  і  забезпечити  громадське  сприйняття, що має позитивний  вплив на репутацію інвесторів і, таким чином, на інвестиційні рішення.

  Підводячи підсумок, ми  рекомендуємо  здійснити  такі  кроки щодо  економічної політики по відношенню до нетрадиційного газу в Україні:

  (1) Зробити огляд міжнародного прогресу і прийняти до уваги уроки успіхів і невдач, (2) Провести  фундаментальне  дослідження  національних  резервів, (3)  Розробити  основні положення  нормативної  бази  щодо  розвідки  і  видобування  нетрадиційного  газу, головним  чином  уточнити  чи  існуюче  регулювання  є  придатним  для  видобування нетрадиційного  газу, (4)  Покращити  нормативну  базу  для  залучення  іноземних інвестицій у сектор нетрадиційного  газу з метою участі у процесі міжнародного обміну знаннями і технологіями, (5) Створити законодавче підґрунтя для участі громадськості у цьому процесі.

  Автори:  Науменко Дмитро, Майсснер Франк
Поділитися:
Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua