Друк

Анонс

Вхід на сайт


Архів 2011

  • 01.04.2011

    Скільки коштує українська земля? Очікувана вартість земель сільськогосподарського призначення після зняття мораторію

    (Код:AgPP_32)

    Відсутність повноцінного ринку сільськогосподарських земель в Україні довгий час вважалася суттєвою перепоною на шляху розвитку аграрного сектору. Обговорення про зняття мораторію на продаж землі очевидно завершується. Новий уряд неодноразово заявляв про наміри  скасувати мораторій  до  кінця 2012  року.  Таке  рішення  вплине  на  вартість  землі, яка у свою чергу впливатиме на продуктивність  та перспективи подальшого зростання в секторі. 

    Дехто стверджує, що вартість землі в Україні занижена. Проте за відсутності ринку землі, для оцінки її вартості застосовується нормативна грошова оцінка. Втім, методологія нормативної оцінки та значення показників, які використовуються, ставить під сумнів надійність отриманих значень вартості землі. Належна оцінка вартості сільськогосподарських земель вимагає вивчення факторів попиту та пропозиції, що впливають на ціну. Залишковий рентних дохід на землю має поєднуватися з показниками місцевих умов, важливими з яких є фактичні відсоткові ставки та очікуваний рівень зростання продуктивності. 

    У цій роботі для визначення вартості землі ми використовуємо метод капіталізації доходів. На основі даних про фактичну продуктивність землі (сукупну маржу) за 2007-2009 роки в Україні, розрахована нами вартість  гектара ріллі коливається від 1500  грн (Закарпатська область)  до 5500  грн (Кіровоградська  область).  Якщо  враховувати  показники  діяльності 25% найбільш ефективних підприємств, максимальна вартість  землі  зростає до 6800  грн або 860 дол. США. В ринковій економіці землю отримує той, хто пропонує найвищу ціну. Фактори неекономічного характеру на є предметом цієї роботи, але поведінкові характеристики впливають як на споживачів так і на покупців. Тому фактичні ціни на землю у майбутньому можуть відхилятися від «раціональних» цін, тобто бути вищими або нижчими за розраховані  нами  показники. Отримані  значення  частково  відповідають  цінам  на  землю, які ми отримали під час опитування 370 господарств у різних країнах світу у грудні 2010. Наші значення знаходяться групі країн з найнижчими цінами на землю. В цілому отримані в  результаті  опитування ціни  коливаються  від 100 дол. США  за  гектар  у Східній  Гані до 105 тис. дол. США за гектар у Флеволенді (Нідерланди). 

    Відносно низька вартість землі в Україні превалюватиме доти, доки не система маркетингу та  господарювання  відставатиме  від  кращих  світових  практик (не  зважаючи  на  відносно високі  агрономічні  показники  ґрунтів). Очікувана  асиметрія  в  інформації між  учасниками ринку та обмежена конкуренція теж занижуватимуть ціни на сільськогосподарські угіддя. 

Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua