Друк

Анонс

Вхід на сайт


Архів 2010

  • 05.04.2010

    Зміна системи бухгалтерського обліку та фінансової звітності в Україні: Економічна необхідність і практичні кроки до реформи

    (Код:PP_01_2010)

    Питання сплати податків компаніями є вирішальним фактором ділового клімату в будь-якій країні. У випадку України ставки податку на прибуток підприємств не є надмірними, але адміністративний тягар сплати податків є надзвичайно високим через дуже складну і неефективну систему податкового обліку і звітності. В результаті Україна займає 181-е місце з 183 країн по індикатору "сплата податків" звіту Світового банку "Ведення бізнесу". Подібні недоліки стосуються і системи комерційного бухгалтерського обліку, яка в певній мірі все ще підпорядкована податковому обліку і таким чином її застосування є дуже обтяжливим для компаній.

    Ця ситуація призводить до широких економічних наслідків. Діюча система бухгалтерського обліку і звітності не забезпечує належної бази для інформування менеджерів, кредиторів, потенційних інвесторів і податкових органів. В результаті банки часто не готові надавати позики на основі аналізу фінансових звітів, а віддають перевагу "кредитуванню під заставу", у такий спосіб обмежуючи доступ бізнесу до фінансування. Іноземним інвесторам також важко мати справу з існуючою системою. Зрештою, існуюча система навряд чи є гарною основою для стабільних і високих доходів бюджету.

    Через всі ці причини реформа системи бухгалтерського обліку і звітності є надзвичайно важливою. Зокрема податковий і комерційний бухгалтерський облік повинні бути перебудовані, щоб уникнути існуючої "подвійної системи подвійного запису", яка значно посилює адміністративний тягар для компаній. Крім того діюча система бухгалтерського обліку і звітності заснована на ідеї "превалювання форми над змістом". Цей принцип потрібно замінити на принцип відображення дійсного економічного стану компанії. Крім того, частота подання податкової і комерційної звітності повинна бути зменшена з існуючих чотирьох до одного разу на рік, як це робиться в більшості розвинених країн. Водночас вимоги щодо аудиту компаній повинні стати жорсткішими.

    Щоб здійснити ці реформи, ми пропонуємо підвищити організаційний статус підрозділу, що займається методологією бухгалтерського обліку в Міністерстві фінансів. Крім того повинна бути створена робоча група з метою складання проекту нової системи бухгалтерського обліку і звітності. Нарешті, потрібно встановити фіксований розклад для впровадження реформ. На нашу думку, впровадження нової системи повинно бути обов'язковим для акціонерних товариств вже з 2011 року. Інші компанії будуть мати можливість впровадити нову систему з 2011 року і зобов'язані будуть це зробити з 2012 року.

    Реформування системи створило б величезні переваги за дуже маленьку ціну. Крім того, така реформа стала б дуже позитивним сигналом для іноземних інвесторів. Скоріш за все, реформи дуже сподобалися б бізнесу й населенню. Таким чином, реформа системи бухгалтерського обліку і звітності могла б стати ідеальним першим кроком на порядку денному реформ нового уряду.

    Автори:  Оттен Томас, Кірхнер Роберт, Джуччі Рікардо
Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua