Друк

Анонс

Вхід на сайт


Архів 2010

  • 26.08.2010

    Наслідки останніх подій на світовому та європейському ринках природного газу для України

    (Код:PP_06_2010)

    Світовий ринок газу переживає революцію. Сланцевий газ значно змінює структуру видобування газу. Розширення виробництва сланцевого газу зробило США найбільшим виробником газу в світі. Газ, що спочатку був призначений для американського ринку, постачається до Європи у вигляді зрідженого природного газу (ЗПГ). Світове перевиробництво дозволяє Європі диверсифікувати імпорт газу, знизити вартість його придбання і транспортування, та знизити ступінь домінування довгострокових контрактів. Крім того, видобуток власного сланцевого газу потенційно може сповільнити зниження обсягів видобутку газу в Європі. Сланцевий газ став причиною революції на світовому ринку газу, що відповідає основним подіям на газовому ринку Європи. Через економічну кризу і розширення використання відновлюваних джерел енергії попит на природний газ у Європі розвивається нижче очікуваного рівня. Крім того, потужні транзитні трубопроводи для євразійського газу вже спроектовані, і заплановані до будівництва. Ці події будуть мати певний вплив на Україну.

    Спочатку погана новина: Прогнозується суттєве зниження доходів від транзиту газу, що в даний час складають 1,7 відсотка від ВВП, оскільки трубопровідні проекти в обхід України будуть конкурувати з діючими маршрутами і європейський імпорт природного газу з Росії не буде рости так, як очікувалося раніше. Гарна новина полягає в тому, що "нетрадиційна газова революція" не омине Україну, оскільки очікується, що Україна має значний потенціал для виробництва нетрадиційного газу. За ресурсами звичайного і, можливо, нетрадиційного газу, Україна може стати незалежною від імпорту газу. У разі, якщо Україна зможе залучити великі інвестиції в розвідку і видобуток газу, країна може навіть перетворитися на експортера природного газу. Тоді міжнародна газотранспортна система може зберегти свою цінність за рахунок транспортування українського газу до європейських споживачів.

    Однак такий позитивний сценарій можливий лише за умови, якщо розвідка та видобування газу в Україні будуть конкурентоспроможними. Тоді як чисто геологічні та географічні особливості (сприятливий клімат, коротка відстань до споживачів) є сприятливими, бізнес-середовище є  дуже шкідливими. Таким чином, значні та швидкі зміни будуть необхідними для залучення інвестицій в цю високотехнологічну та капіталомістку галузь в Україні. В іншому випадку, Україна може стати програвшою стороною в нетрадиційній газовій революції.

    Автори:  Науменко Дмитро, Захманн Георг
Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua