Друк

Архів 2009

 • 07.10.2009

  Адміністративні заходи для підтримки гривні: належний інструмент валютної політики?

  (Код:PP_05_2009)

  Останнім часом Національний банк України (НБУ) запровадив ряд адміністративних заходів в сфері валютного регулювання. Влада, здається, намагалась досягти кількох цілей одночасно, у тому числі закрити прогалини у регулюванні, що дозволяли валютні спекуляції, та зменшити доларизацію. Однак основним мотивом для запровадження цих заходів, здається, була підтримка курсу гривні. Наприклад, постанови НБУ №107 та 109 зобов’язують банки формувати резерви по кредитам, які були видані в іноземній валюті, в гривні, а не як раніше в іноземній валюті. Таким чином НБУ очевидно намагався збільшити пропозицію іноземної валюти та/або попит на гривню на валютному ринку. Хоча такі заходи були піддані жорсткій критиці, особливо з боку комерційних банків, триває дискусія щодо запровадження подальших адміністративних заходів, таких як виплата процентів та/або основної суми вкладів в іноземній валюті лише в гривні (тобто не в іноземній валюті).

  В цій роботі ми розглядаємо та оцінюємо економічний вплив окремих адміністративних заходів, що були недавно запроваджені або зараз обговорюються. На перший погляд здається, що ці заходи підтримують валютний курс гривні. Однак глибший аналіз показує, що такі заходи насправді скоріше ослаблюють, аніж посилюють гривню. Економічні агенти розглядають такі заходи як чіткі докази слабкості національної валюти і реагують відповідно, збільшуючи запаси іноземної валюти. Крім того використання неринкових інструментів валютної політики збільшує невизначеність щодо можливого застосування крайніх заходів в майбутньому, таких як примусова конвертація вкладів в іноземній валюті в гривні. В результаті багато домогосподарств утримують іноземну валюту переважно в готівковій формі, що призводить до ослаблення не тільки гривні, але й банківського сектору. Отже адміністративні заходи звичайно мають ефект, зворотній до очікуваного.

  Але це не означає, що НБУ повинен залишатись бездіяльним в сфері валютної політики. Для попередження різких та несподіваних коливань валютного курсу НБУ може проводити інтервенції на валютному ринку в межах міжнародних резервів. Також НБУ може підтримати гривню через проведення відносно жорсткої монетарної політики, таким чином контролюючи пропозицію гривні. Крім того, іншим важливим кроком може стати сприяння функціонуванню ефективних інструментів хеджування валютних ризиків, таких як форварди, оскільки це за існуючих умов зменшить попит на іноземну валюту і, таким чином, зменшить тиск на обмінний курс.

  Автори:  Кравчук Віталій, Кірхнер Роберт, Джуччі Рікардо
Поділитися:
Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua