Друк

Анонс

Вхід на сайт


Архів 2008

  • 06.11.2008

    Гарантування вкладів в Україні: Час для Реформи?

    (Код:PP_08_2008)

    Недавня міжнародна фінансова криза також вразила українську банківську систему. Вилучення депозитів, знецінення гривні і конфлікт щодо права власності на шостий найбільший банк України, Промінвестбанк, викликали проблеми ліквідності і призвели до панічної скупки іноземної валюти в населення. У відповідь на це НБУ прийняв постанову, в якій були внесені важливі тимчасові зміни до функціонування банківської системи, серед них заборона на дострокове вилучення депозитів. Іншим наслідком кризи стало збільшення уваги до ролі фонду гарантування вкладів.

    У цій роботі розглядається декілька пропозицій щодо боротьби з кризою, що стосуються схеми гарантування депозитів (СГД). Ми стверджуємо, що СГД - важливий чинник стабілізації банківського сектору і є передумовою відновлення довіри вкладників до банків. Але СГД повинна доповнюватись виконанням центральним банком своєї функції кредитора останньої інстанції. СГД може впоратися тільки з окремими банкрутствами банків. У випадку системного краху вона буде перевантаженою.

    В даній роботі подаються кілька пропозицій щодо вирішення кризи в короткостроковому плані і підтримуються окремі рішення української влади:

    1. Всебічне рішення завжди краще ніж реагування на окремі прояви кризи.
    2. Розмір гарантії по вкладам повинен бути збережений на рівні 150000 грн.
    3. Небанківські Корпоративні депозити повинні бути включені в СГД.
    4. НБУ повинен кредитувати фонд гарантування вкладів без застави.
    5. Відповідно до "Антикризового" закону від 31 жовтня 2008 р., уряд повинен перерахувати 1 млрд. грн. (з прибутку НБУ) в 2008-2009 рр. до Фонду гарантування вкладів (ФГВ).

    Ці короткострокові пропозиції доповнені рядом пропозицій щодо довгострокових заходів:

    • В Україні ФГВ потрібно дозволити інвестувати частину коштів в активи деноміновані в євро і дол. США.
    • Повинна бути запроваджена франшиза на рівні 10%, і банки повинні бути зобов'язані випускати негарантований субординований борг.
    • В довгостроковому плані депозити в іноземній валюті повинні компенсуватись в іноземній валюті. Передумовою для цього повинен стати доступ фонду до іноземних активів або інших джерел іноземної валюти.
    • Цільовий обсяг резервів для ФГВ повинен бути встановлений на рівні в 4 млрд. грн.

    Однак, якщо фонд буде охоплювати всі небанківські вклади, то фонд повинен збільшити цільовий показник до 7 млрд. грн.

    • Приватний сектор повинен більш активно брати участь в управлінні СГД.
    • В Україні СГД потрібно активніше залучати до прийняття рішення щодо неплатоспроможності окремих банків. ФГВ потрібно мати додаткові функції окрім функції каси.
    • Потрібно зменшити час для повернення вкладів в Україні. Для порівняння ЄС зараз планує скоротити строк з дев'яти місяців до трьох днів.
    • Внески банків для фінансування ФГВ повинні базуватись на ризику. Рекомендується встановити різні премії для різних класів банків і намагатись використовувати ринкову інформацію.
    Автори:  Кравчук Віталій, Штеден Філіп, Кірхнер Роберт, Джуччі Рікардо
Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua