Друк

Анонс

Вхід на сайт


Архів 2001

  • 24.10.2001

    Наскільки ефективно використовується природний газ, що Україна отримує за транспортні послуги?

    (Код:Q9)

    Російський “Газпром” розраховується з НАК “Нафтогаз України” за його послуги з транзиту природного газу не у твердій валюті, а у натуральній формі (природним газом). Хоча вартість цього газу у грошовому вимірі є значно вищою ніж операційні витрати на експлуатацію газотранзитної системи (ГТС), брак інвестицій у підтримку та оновлення української ГТС є очевидним. Компанія є також одним із найбільших боржників бюджету. НАК "Нафтогаз України" мав перерахувати до державного бюджету 1 005 млн. гривен, як відрахування з доходів від транзиту російського газу до Європи у 2000 році. Однак він перерахував лише 23.4% від зазначеної суми.

    Головним чинником, що призводить до цих проблем, є те, що українське законодавство визначає як і на яких умовах природний газ, отриманий як плата за транзит (ПТПГ- плата за транзит природним газом), має використовуватись. Попит домогосподарств, бюджетних організацій всіх рівнів, комунальних та котельних промислових підприємств (фонди обласних державних адміністрацій - фонди ОДА) має покриватись за рахунок природного газу, отриманого як плата за транзит. Залишок ПТПГ та газ видобутий в Україні має бути проданий енергогенеруючим компаніям.1 Ціни для цих споживачів встановлюються з політичних міркувань та не відображають ринкові ціни.

    Тому існуюча система розподілення природного газу, отриманого Україною як ПТПГ, є не ефективною та спричинює значні збитки для української економіки. У 2000 році різниця між запланованими та потенційними доходами склала близько -4.1 млрд. гривен (беручи до уваги реалізацію газу споживачам з фондів ОДА за цінами нижче від ринкових) , а між потенційними та реальними доходами близько 5 мільярдів гривен (враховуючи неплатежі цих споживачів).

    Сфери досліджень:  Реальний сектор
Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua