Кабінет міністрів України ухвалив План для Ukraine Facility. Про це повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль. Він необхідний для реалізації чотирирічної програми фінансової підтримки від ЄС на 50 млрд євро. По суті, це основа для надання допомоги. Прем’єр розповів, що План містить структурні реформи, яким відповідають понад 100 квартальних індикаторів. Виконавши їх, Україна зможе отримати близько 16 млрд євро вже цього року.
Мова й про реформу державного управління, боротьбу з корупцією, економічні й секторальні реформи в різних сферах: від енергетики та аграрної галузі. Крім того, у документі прописані наскрізні напрямки, такі як «зелений» перехід, цифровізація, євроінтеграція. Експертка Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Олександра Бетлій проаналізувала наявну інформацію й ділиться плюсами й ризиками Плану.
План України передбачає багато реформ, що Україна планує зробити протягом наступних чотирьох років. За виконання цих реформ ми отримаємо важливий бонус — 38 млрд євро бюджетної підтримки від ЄС в межах Ukraine Facility. При цьому з 38 млрд євро ми маємо отримати 4,5 млрд євро в березні безумовно, потім ще 1,5 млрд євро в квітні, якщо виконаємо ще дві з п’яти умов, а також ще бонусом в травні безумовне фінансування (щонайменше 1,5 млрд євро) за схвалення Плану Україну.
Зараз документ пішов на оцінку Єврокомісії і його мають ухвалити країни-члени ЄС.
Втім, на думку експертки, варто врахувати важливі нюанси:
- Різниця з традиційною макрофінансовою допомогою полягає в тому, що транші прикріплені до виконання окремих індикаторів (їх 150 на наступні чотири роки — і вони різні).
- Якщо індикатор вчасно не виконано, то Україна не отримує бонус за нього у формі євро на рахунку уряду. Це надзвичайно ризиковано, бо зараз кожен цент дуже важливий для фінансування пріоритетних видатків. Однак певна гнучкість таки є: дається рівно рік наздогнати і таки виконати індикатор — а далі гроші згорають.
- У жодному разі не варто гратися й відкладати виконання індикаторів: нам необхідне все можливе фінансування, щоб звести бюджет.
Є ще дві інші складові Механізму для України: майже 7 млрд євро інвестиційної рамки та 4,8 млрд євро технічної допомоги і компенсації відсотків. Але для їх отримання нам також потрібні реформи. По-перше, які до нас прийдуть інвестори та хто буде інвестувати гроші, якщо не буде нарешті проведено судової реформи та реформи правоохоронних органів? Не забуваймо й про БЕБ. По-друге, однією зі сфер реформ є державне управління, і це особливо важливо, бо лише спроможна державна служба встигне напрацювати потрібні рішення вчасно та втілити їх ефективно.
У межах програми також передбачений спеціальний інвестиційний інструмент для покриття ризиків у пріоритетних секторах, обсяг якого становитиме 8 млрд євро. Фінансування у межах цього інструменту зможуть отримати інвестори через ЄБРР, ЄІБ та інші міжнародні інституції. Очікується, що реалізація проєктів у межах цього інструменту дозволить залучити додаткові 30 млрд євро інвестицій. Крім цього, бюджет програми Ukraine Facility передбачає окремий напрямок технічної підтримки, зокрема кошти на покриття відсотків за кредитами в рамках Ukraine Facility, що складатиме 3 млрд євро.