Друк

Анонс

Вхід на сайт


Коментарі та останні публікації у ЗМІ

  • 24 лютого: як світ може відреагувати на роковини війни – колонка Ігоря Бураковського для NV

    19.02.2024

    Голова правління Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Ігор Бураковський підготував колонку для видання nv.ua

    24 лютого виповнюється друга річниця повномасштабної російського агресії проти України. Агресія, що поставила світ на межу третьої світової війни. До цієї дати політики робитимуть заяви, міжнародні організації виступатимуть з програмними або «напівпрограмними» меседжами, ЗМІ друкуватимуть різного роду інформаційні та аналітичні матеріали на теми війни, безпеки та політики реагування на пов’язані з війною виклики на міжнародному та національних рівнях. Аналіз цих матеріалів дасть можливість зрозуміти політичні настрої та експертні погляди на поточну військово-політичну ситуацію та можливі кроки в цьому зв’язку.

    Ну, а свої власні очікування від цього тижня я можу сформулювати наступним чином.

    1. Санкції ЄС проти РФ. До 2-ої річниці ЄС готується оприлюднити новий 13-й пакет економічних санкцій проти Росії. Скажу одразу, що від цього пакету я особисто чекаю відповіді на цілий ряд питань.

    Чи вийде ЄС за межі «традиційних» секторів санкційного впливу? Іншими словами, чи запровадить нарешті ЄС повноцінні санкції проти Росатому. Розмови про це йдуть давно, але справа поки що до цього не дійшла. Ще одне питання — обмеження проти російського алюмінію, скрапленого газу тощо. Щодо алюмінію, то тут складається цікава ситуація, коли європейські виробники алюмінію активно підтримують запровадження заборони на імпорт алюмінію з РФ, тоді як споживачі алюмінію активно бойкотують «алюмінієві» обмеження.

    В цьому зв’язку виникає традиційне питання щодо політичної готовності ЄС запровадити масштабні жорсткі санкції проти великих російських компаній. Ну, а в цілому відповідні рішення ухвалюються в рамках політики щодо забезпечення потреб ЄС в так званих критично важливих товарах та видах сировини.

    Чи посилить ЄС чинні санкцій? Мова, зокрема, про готовність політично ініціювати перегляд цінової стелі на нафту, запровадити нові обмеження на транспортування російських нафтопродуктів тощо.

    Чи заблокує ЄС та союзники трансфер знань до РФ та наукове співробітництво? Ці питання вже ставляться рядом країн. Але поки що мені, принаймні, невідомо про якісь суттєві кроки в цьому напрямку.

    13-й пакет міститиме заходи проти третіх країн, спрямовані на боротьбу з обходом санкцій. Але виникає питання щодо того, наскільки масштабним буде цей компонент в кількісному та географічному вимірах.

    2. Фінансова допомога Україні. Чи скаже на цьому тижні ЄС щось принципово нове стосовно використання заморожених російських активів? Політичний консенсус щодо «russia must pay» існує. Але що конкретно наші партнери будуть робити надалі? Хотілось би отримати також довгоочікувану військову допомогу від США. В цілому хотілось би, щоб на цьому тижні наші партнери виступили з якимись новими масштабними ініціативами допомоги України.

    3. Реакція світової спільноти на вбивство Олексія Навального. Перші політичні оцінки цього злочину вже пролунали. Але залишається питання, якими саме конкретними діями лідери демократичного світу «підтримають» свою жорстку політичну риторику.

Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua