Коментар Вероніки Мовчан, директорки з наукової роботи ІЕД
8 листопада Європейська комісія оприлюднила довгоочікуваний звіт щодо виконання Україною семи рекомендацій, зафіксованих у червні 2022 року як передумова для початку переговорного процесу.
Позиція Єврокомісії щодо прогресу України є необхідною передумовою подальшого руху, й дуже важливо, що ми маємо позитивні новини. Європейська комісія рекомендувала розпочати переговори з Україною. Політичне рішення щодо початку переговорів має бути прийнято у грудні на саміті ЄС.
Однак рішення про початок переговорів - це лише один, хоча й дуже важливий, крок у переговорному процесі. Наступний крок - це затвердження так званої переговорної рамки, для чого Україні треба буде виконати ще кілька завдань, які вкладаються в тематику попередніх рекомендацій. Наразі очікується, що ці додаткові завдання будуть зроблені до березня 2024 року.
Водночас звіт Європейської комісії містить не лише оцінку семи рекомендацій, але й оцінку прогресу України у підготовці до членства. У лютому 2023 року Єврокомісія опублікувала початкову оцінку стану готовності країни до членства на основі інформації, яку Україна надала в опитувальниках. Зараз була опублікована перша оцінка прогресу. Аналогічні звіти сьогодні були опубліковані й для решти країн-кандидатів.
Й ще одна позитивна новина, що Україна продемонструвала певний прогрес. Покращення оцінки готовності України до членства відбулось у п’яти розділах з 33, щодо яких проводилась оцінка. Це вільний рух капіталу, захист прав інтелектуальної власності, цифрова трансформація, рибальство та довкілля.
Добре, що Україна у жодному розділі не погіршила свою позицію, у семи розділах був зафіксований добрий прогрес, зокрема й у розділі, який стосується судової реформи. Й лише у двох з 33 не було зафіксовано жодного поступу (це вільний рух людей та економічна і монетарна політика).
Джерело: https://t.me/ukreconomic/2682