Друк

Анонс

Вхід на сайт


Коментарі та останні публікації у ЗМІ

 • Що означає статус кандидата для українського бізнесу — Вероніка Мовчан

  28.06.2022

  Вероніка Мовчан, наша директорка з наукової роботи та експертка в сфері європейської інтеграції в свої статті пояснила значення статусу країни-кандидата на вступ до Європейського Союзу та його переваги для українського бізнесу.

  Ось короткі тези з її публікації на Ліга.Бізнес:

  23 червня 2022 року Європейська рада на саміті у Брюсселі надала Україні статус кандидата на членство в Євросоюзі. Це насправді історичний момент для нашої країни. Але потрібно розуміти: ефект від надання кандидатства Україні під час повномасштабного вторгнення росії буде абсолютно іншим, ніж в мирний час. 

  Статус кандидата – це лише перший крок до членства в ЄС. Однак досвід країн Центральної та Східної Європи показує, що вже цей статус створює нові інвестиційні можливості. Інвестори розуміють, що у перспективі кількох років ринок країни-кандидата стане частиною значного більшого ринку з чіткими та вже добре відомими правилами гри, й поспішають скористатися цими можливостями. Оскільки отримання прибутку від серйозних інвестицій – це не справа одного-двох, а радше 5-10 років, чітка перспектива членства у ЄС дозволяє інвесторам – як внутрішнім, так й зовнішнім – зазвичай стимулювати інвестиції. Тому у звичайних умовах статус кандидата став би стимулом для інвесторів вкладати в країну.

  Але наразі в Україні війна. Відповідно, не варто очікувати, що прямо зараз до нас почнуть надходити інвестиції. Військові ризики переважають можливі вигоди. І хоча процес інвестування все одно відбуватиметься (бо економіка не може зупинитися під час війни), ці інвестиції будуть обмежені, доки активні військові дії триватимуть.

  Для переходу країни від кандидатства до повноправного членства в ЄС у середньому потрібно сім-вісім років, але є країни, які йдуть до ЄС понад 20 років, наприклад Туреччина. Водночас Україна має певний плюс – Угода про асоціацію підготувала нас до економічної інтеграції. Тут Україна значно краще готова, аніж інші країни зі статусом кандидата, наприклад, в законодавчій площині: багато українських законів вже європейського зразка. 

  Тому, найімовірніше, Україні вдасться досягти цієї мети значно раніше. Особливо якщо Україна активно робитиме кроки назустріч ЄС та боротиметься з корупцією. Думаю, може вистачити й п’яти років.

Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua