Друк

Анонс

Вхід на сайт


Коментарі та останні публікації у ЗМІ

 • Наскільки ефективні державні кредитні програми "5-7-9%" і "Доступна іпотека"

  11.11.2021

  Ігор Бураковський, голова правління Інституту економічних досліджень та політичних консультацій:

  Я думаю, що обидві програми — і "Доступні кредити 5-7-9%", і "Доступна іпотека 7%" треба розглядати, як певні експерименти. Тому я зараз не говорив би про те, чи вони вирішили якісь проблеми, чи ні. Ми, фактично, маємо в Україні чи не перший досвід такого стимулювання, такої допомоги з одного боку малому і середньому бізнесу, а з іншого — людям, які хочуть отримати житло.

  В процесі реалізації програм виникає кілька питань, які мають бути врегульовані, виходячи з досвіду їх функціонування.

  Крім того, окремі програми, окремі інструменти політики не вирішують усіх проблем малого і середнього бізнесу та тих, хто хоче отримати житло. Тому що тут є багато інших проблем. Для МСБ, наприклад,  — це проблеми, пов’язані з пошуком робочої сили і станом загального бізнес-середовища.

  Велика частка кредитів на рефінансування в рамках програми "Доступні кредити 5-7-9%" свідчить про те, що наші підприємці намагаються рефінансувати раніше отримані кредити, зважаючи на ті складнощі, з якими вони сьогодні стикаються. Очевидно, що малі підприємці використали якісь кредитні кошти, але зараз бізнесу важко розрахуватися з позичальниками.

  Тут є питання і до банків  — щодо умов, на яких надаються кредитні кошти, і до самого бізнесу — наскільки він готовий ефективно використовувати ці ресурси та повертати їх.

  Сьогодні банки мають достатньо високий рівень ліквідності. Але з іншого боку, зважаючи на різного роду елементи економічної невизначеності, для банків досить важко знайти саме платоспроможного позичальника.

  Послаблення критеріїв, за якими надаються кредити, за інших рівних умов зроблять ці кошти більш доступними. Але ми не повинні розглядати програму "Доступні кредити 5-7-9%" як єдиний інструмент, який стимулює розвиток малого і середнього бізнесу. Зрозуміло, що політика розвитку МСБ повинна мати комплексний характер. Хоча, коли мова йде про проблеми, з якими стикаються підприємці, питання доступності кредитних коштів займає одне з найважливіших місць на порядку денному підприємців.

  Сама по собі ідея видавати беззаставні кошти в наших умовах є досить ризикованою. Але мені здається, що цей факт не означає, що всі кошти, які будуть видані ФОПам, не повернуться до банків. Далі ми подивимося, наскільки наші бізнесмени реально прораховують ризики, ефективно використовують отримані кошти і готові виконувати свої зобов’язання перед банками. Це також буде черговий експеримент.

  Щодо програми "Доступна іпотека 7%". Якщо порівнювати з попитом, який існує на іпотечні кредити, то зрозуміло, що виданих кредитів мало. З іншого боку, програма працює лише з березня поточного року. Тому можна сказати, що це перший крок у правильному напрямку.

  Але я був би дуже обережним, оцінюючи її ефективність.

  Якщо банки відмовляють приблизно кожному третьому заявнику — це нормальне явище зараз, коли програма тільки запрацювала. Взагалі, видача коштів за заявою будь-кому, хто їх потребує — це неправильна фінансова поведінка. Позичальник має відповідати певним критеріям. Ці кошти частково надаються Українською державою, і ясно, що людина, яка їх отримує, повинна нести за них відповідальність. Це не подарунок, а кредит, з усіма відповідними економічними та юридичними наслідками.

  Джерело: espreso.tv

Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua