Друк

Коментарі експертів

 • Дає гроші, не вимагаючи реформ: Вероніка Мовчан про економічну співрацю України з Китаєм

  20.07.2021

  Українська економіка отримує значні переваги від торгівлі з Китаєм, однак у такої співпраці є свої ризики. 

  Про це розповіла директорка з наукової роботи ІЕД та експертка з питань міжнародної торгівлі Вероніка Мовчан в коментарі для еspresso.tv.

  Чи Китай основний партнер України? Все залежить від того, як рахувати. Якщо дивитися на торгівлю товарами і на індивідуальні країни — так, безумовно, вже другий чи третій рік поспіль Китай став став найбільшим торговельним партнером України в торгівлі товарами. Але я б радила розглядати Європейський Союз не як окремі країни, а як єдину митну територію. Тоді ЄС був і залишається нашим найбільшим партнером. Тому що частка ЄС — близько 40%, частка Китаю — між 14 і 15%.

  Китай стає все більш і більш важливим партнером України. Принаймні по обсягах він вийшов на перше місце. Це відбулося у 2019-ому році, тоді Китай вперше випередив Росію, як країна.

  Плюс Китай — важливе джерело імпорту. Зараз майже половина імпорту з Китаю — це машини, механізми, оптичні прибори, тобто інвестиційні товари, що є супер-важливо для економіки України, тому що це товари, які дозволяють розвиватися далі.

  Український експорт в Китай дуже концентрований. Найбільші поставки — це залізна руда, кукурудза, соняшникова олія і відходи від виробництва соняшникової олії — шрот або жмих.

  Якщо подивитися на асортимент, Україна в Китай везе приблизно 300 товарних позицій. Це за класифікацією 6-значного УКТЗЕД, де в цілому виділяють приблизно 5 тис. позицій.

  Для порівняння, в ЄС Україна везе майже 3 тис. позицій, приблизно в 9-10 разів більше.

  Тобто хоча експорт в Китай зараз зростає шаленими темпами, він є дуже концентрований і дуже сировинний. В експорті до Китаю сировина складає понад дві третини — на відміну від експорту у ЄС, де сировина складає менше третини.

  Українська економіка зараз дуже виграє від експорту в Китай, тому що це великий ринок з великим попитом і це значно підтримує наш платіжний баланс.

  Які ризики? В першу чергу вони стосуються експорту. Тому що ми постаємо в Китай сировину — це товари, які можна знайти на глобальному ринку. Може відбутися досить швидка реорієнтація. Цьогоріч дуже сприятливі, високі ціни. Вони можуть впасти, значення Китаю як экспортного напрямку може змінитися. Тому Україні важливо завжди тримати баланс, диверсифікувати.

  Останнім часом з’являється багато новин про Україну та Китай. Нещодавно підписали меморандум про отримання кредитів, є плани про розвиток інфраструктури. Тобто Китай починає відігравати більшу роль.

  Але тут треба зберігати баланс. Китай — це, зазвичай привабливі умови кредитування. Але Китай має тенденцію спрямовувати ці гроші на закупівлю їхніх товарів, залучення їхньої робочої сили.

  І головне: інвестиції в інфраструктуру будуть корисними для економіки держави лише тоді, коли паралельно будуть відбуватися інші реформи, якщо будуть зростати інвестиції не тільки в інфраструктуру, але й у виробництво. Для цього важливі реформи.

  Китай дає гроші, не вимагаючи реформ. Але ні в якому разі не можна забувати про реформування системи правосуддя, створення інвестиційного клімату в країні загалом. Тому що лише комбінація інвестицій в інфраструктуру і розвиток промисловості дозволить повністю використати потенціал, розвиватися економіці.

  Важливо, щоб інвестиції сприяли розвитку економіки, а не стали інфраструктурними об’єктами, які не окупляться, а борги на їх побудову зростатимуть. Тому реформи, реформи і робота — і тоді все буде добре.

  Сфери досліджень:  Міжнародні відносини
Поділитися:
Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua