Друк

Коментарі експертів

 • Оксана Кузяків про "плюси" трудової міграції

  09.11.2020

  Українські трудові мігранти цього року переказали з-за кордону додому 8,5 мільярдів доларів. Усупереч коронавірусу та весняному карантину заробітчани надсилають на батьківщину майже стільки ж грошей, як торік. Україна – найбільший одержувач переказів у Європі, зазначає Світовий банк. Водночас Україна – один із лідерів континенту за кількістю працездатного населення, що працює не на батьківщині. Трудова міграція: плюси і мінуси – що переважує? Радіо Свобода опитало економістів Оксану Кузяків і Володимира Ланового. Перед кожним аспектом – трохи статистики.

  8,5 мільярдів доларів українські заробітчани переказали з-за кордону протягом січня – вересня цього року (статистика Національного банку України). А впродовж усього минулого року від трудових мігрантів на батьківщину надійшло майже 16 мільярдів доларів (дані Світового банку). З-за кордону переказують більше грошей, ніж вкладають іноземні інвестори і дає Києву МВФ.

  ПЛЮС: «заробляють за кордоном, гроші – Україні»

  Виконавчий директор Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Оксана Кузяків: «Поки ми в Україні з різним ступенем успіху намагаємося створити кращі умови, поліпшуємо діловий клімат, людина обирає там, де їй краще, де вона може себе вигідніше застосувати. Але при цьому ж гроші заробітчан ідуть сюди – в Україну. Тобто, люди відправляють своїм родинам, і ці гроші тут витрачаються. Звичайно, нам би хотілося, щоб молоді люди у працездатному віці працювали в Україні й створювали тут добробут, валовий національний продукт. Але нічого не вдієш – це така тенденція, коли населення мігрує, виїжджає на заробітки. І це не лише в Україні така тенденція. Ще років десять тому ми дивувалися, що, наприклад, у Вірменії значна частина притоку іноземних грошей – це саме перекази заробітчан з цієї держави. То тепер у самій Україні грошей від заробітчан більше, ніж прямих іноземних інвестицій».

  МІНУС: «заробляють за кордоном, Україні – сором»

  Ексміністр економіки і колишній віцепрем’єр-міністр України Володимир Лановий: «Те, що заробітчани переказують в Україну гроші, звичайно, вони молодці, ми можемо їм за це тільки подякувати. Але на їх тлі держава лише показує свою бездіяльність. Тому що заробітчани вже більше переказують в Україну грошей, ніж надходять сюди кредити або вкладають інвестиції. Тому це – сором для нашої держави! На державному рівні радіє такій ситуації, коли Україну фінансово поповнюють, утримують, капіталізують передусім не інвестори, не розвиток промисловості, не інновації, а саме заробітчани, тільки Національний банк – більше ніхто. У нього все в ажурі».

  ПЛЮС: «подушка» від кризи

  Оксана Кузяків: «Якщо зазирнемо у статистику – ну, все, начебто все пропало, ми зараз впадемо! А ми нікуди насправді не падаємо саме через оці гроші «під подушкою» від заробітчан. Дійсно, це є певною «подушкою», яка нас часто рятує в умовах кризи. Якщо вже економічне становище складне, кризове, всіх роботою з гідною оплатою не забезпечити, краще тоді нехай люди заробляють за кордоном, утримуючи свої родини тут, на батьківщині.

  Фактично таким чином заробітчани частково знімають із держави Україна навантаження з утримання, соціального забезпечення своїх малозабезпечених громадян. І тому – саме з цієї точки зору – трудова міграція – це скоріше плюс, ніж мінус. На жаль, але за нинішнього економічного становища України це так».

  МІНУС: «Україна знекровлюється»

  «Щоб виробництво відбулося, треба об’єднати робочу силу і капітал. Капітал, обладнання, підприємства, фінансові кошти тощо. Якщо країна має робочу силу, але немає капіталу, немає будівництва промислових об’єктів тощо, тоді робоча сила шукає, де є капітал, де є робочі місця. Ми самі собі чинимо таку шкідливу штуку – не створюємо в Україні виробничі, економічні, торговельні, транспортні, електронні об’єкти, і людям немає де працювати. Саме тут є корінь зла. А за кордоном є капітал, створюють робочі місця, зростає виробництво. У Польщі тій же, Чехії або інших державах. Поки ми не почнемо в Україні капіталізувати економіку шляхом вкладення в розвиток виробництва, в розширення виробництва, доти люди виїжджатимуть і Україна знекровлюватиметься».

  ПЛЮС: зменшення безробіття в Україні

  Оксана Кузяків: «Якби уявити, що всі заробітчани повернулися із Польщі, із Росії (куди теж вони їдуть на заробітки, досі їдуть), із інших держав, це принесло б не тільки плюси. Був би і зворотній бік – зокрема, зросло б безробіття. І не знайшовши тут роботи, ці люди претендували б на допомогу з безробіття від держави. Тобто, і цим заробітчани частково знімають із держави Україна навантаження щодо соціальних виплат».

  (В Україні станом на жовтень цього року офіційно зареєстровано 427 тисяч безробітних, повідомив Державний центр зайнятості у відповідь на запит Радіо Свобода. За даними центру, цей показник на 159 тисяч – тобто на 59% – перевищує дані на цю ж дату 2019 року. З початку карантину, тобто з 12 березня, до 9 жовтня статус безробітного отримали 525 тисячі людей – у ДЦЗ цей показник оцінюють як на 53% вищий, ніж за такий самий період торік – ред.).

  МІНУС: «посилення демографічної кризи в Україні»

  Володимир Лановий: «Оскільки виїжджають переважно молоді люди й погіршується демографічна ситуація, держава не може втримувати таку кількість людей пенсійного віку, хворих людей, з інвалідністю тощо. І як наслідок – бракує грошей для виробництва. Менше молоді – більше людей літнього віку. І значить у суспільства в цілому менше ресурсів, щоб вкладати у виробництво. Доводиться забезпечувати соціальні потреби».

  Джерело: Радіо Свобода

   

Поділитися:
Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua