Друк

Анонс

Вхід на сайт


Коментарі та останні публікації у ЗМІ

  • Оксана Кузяків: Основні втрати бюджету — зовсім не від ухилення ФОПів

    17.10.2019

    ФОПи і спрощена система оподаткування відіграли величезну позитивну роль в українській історії. 20 років тому, наприкінці 90-х, це допомогло вивеcти з тіні велику частину людей, змушених самостійно вирішувати питання виживання на тлі жахливого погіршення умов життя та економічної кризи початку 90-х.

    Щоб отримати «живі» гроші (а не, наприклад, товари замість зарплати), люди починали торгувати. Країна тоді перетворилася у великий «базар» малих торгівців та кооператорів. Криміналітет та держава одразу почали на них тиснути: перші брали «данину» від торговців на ринках, а другі — велику кількість документів, написаних ще за СРСР, та штрафи за недотримання правил.

    Для того, щоби спростити життя починаючим підприємцям, зменшити регуляторне навантаження та, в тому числі, просто захистити їх від рекету була створена спрощена система оподаткування та статус — «фізична особа підприємець» (ФОП). Ключовий аспект — простота — один звіт та один податок з простою реєстрацією.

    Одна з причин, чому люди досі бояться робити бізнес — це спілкування з державою. Це все ще складно і неприємно. Про це говорить дослідження “Amway”. У 2016 році ми проводили власне опитування малого і середнього бізнесу («Щорічна оцінка ділового клімату» ABCA): 27% вважали державу ворогом, а майже 60% — перешкодою.

    Щодо спрощеної системи йде дискусія багато років. З одного боку, малий бізнес говорить про те, що спрощення системи — це можливість реалізувати себе і забезпечити родину. З іншого — дехто з середнього бізнесу каже, що компанії використовують схеми з ФОП для оптимізації податків. Це правда, і це несправедливо. Хтось платить повну ціну, а хтось — ні. І це негативно впливає на конкурентоспроможність.

    Що ж з цим робити? Спершу треба оцінити обсяг явища — ухилення від сплати податків в повній мірі (оптимізація) через використання спрощеної системи оподаткування ФОПами. Центр суспільних трансформацій, колишня група РПР проводили дослідження, де оцінювали скільки різні схеми завдають збитків. Так ось, вони порахували, що ФОПи — це дуже невелика частина зловживань у порівнянні з офшорами.

    Чи можна ліквідувати спрощену систему і перевести всіх на єдину систему, не важливо ФОП чи не ФОП? Будь яке ускладнення «спрощеної системи» оподаткування та обліку для ФОП — шкідливо для розвитку мікро бізнесу в країні. Тут я підтримую тих експертів,які кажуть, що краще мати 5% від чогось (а саме 5% складає максимальний розмір єдиного податку, який платять ФОПи), ніж 40% від нуля.

    Ми не знаємо, яка частина мікро- та малого бізнесу, що зараз використовує спрощену систему оподаткування, зможе використовувати загальну систему, без збільшення вартості дотримання регулювання, яку вони будуть нести (в грошах та часі). Тож, принцип, яким треба керуватися, коли маємо справу з малим бізнесом — «не зашкодь» та просто створити умови, коли середньому бізнесу будуть не вигідні такі зловживання.

    Джерело: Спецпроект "Рядові солдати економіки" від Liga.иet та СУП.

Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua