Друк

Анонс

Вхід на сайт


Коментарі та останні публікації у ЗМІ

  • Парламентські вибори 2019: політика та культура

    05.07.2019

    UCF_politics-and-culture

    В рамках проекту «Економічна привабливість української культури», який реалізується за підтримки Українського культурного фонду, ми проаналізували програми 10 найбільш рейтингових партій-учасників позачергових парламентських виборів у частині, що стосується культури.

    У першій п’ятірці лідерів рейтингів найбільше про культуру говориться у програмах партій «Європейська солідарність» та «Батьківщина», найменше – у програмі партії «Опозиційна платформа за життя». Пропрезидентська партія «Слуга народу» та партія Святослава Вакарчука «Голос» згадують про культуру переважно в загальному плані. Ну а тепер перейдемо до конкретики, тобто текстів партійних програм, оприлюднених на сайті ЦВК.

    Партія «Українська стратегія Гройсмана», а також «Радикальна партія Олега Ляшка» не виділяють культуру як окремий пріоритет своєї майбутньої роботи у парламенті.

    У програмі партії «Сила і честь» міститься практично одна згадка про культуру в досить загальному контексті: «Культура, наука, земля та власність – одвічно годуватимуть Україну”.

    Партія «Голос» зазначає у свої програмі, що «в Україні мають постати й зміцніти нові, сучасні культурні традиції, що остаточно об'єднають українську націю, цементуючи її ідентичність». Але з програми незрозуміло, як партія буде об’єднувати націю за допомогою культури.

    Пропрезидентська партія «Слуга народу» у своїй програмі зазначає: «Запровадимо гуманітарну політику, яка сприятиме культурному, громадянському та духовному об’єднанню громадян України. Створимо систему підтримки української мови та культури за допомогою фіскальних стимулів і пріоритетного державного фінансування».

    Партія «Громадянська позиція» вважає за необхідне встановити мінімальний відсоток фінансування культури й духовності - не менше 1% від ВВП. Також у програмі говориться про наміри партії щодо об’єднання України за допомогою культурної політики, втім, окрім того, що «Україну об’єднають мова, духовність та народні традиції», більше нічого на цю тему не сказано.

    Партія «Опозиційний блок» робить акцент на мовному питанні, вважаючи його основним у сфері культури. У програмі йдеться про надання повної свободи в питаннях культури, релігії, мови: «Ми є прихильниками повної свободи в питаннях мови, релігії, історії, культури». Також у партії наголошують на важливості розвитку багатьох культур на території України: «Наша мета – мирна, процвітаюча країна, в якій люди різних національностей, культур, релігій відчувають себе комфортно та безпечно». І, можливо, в цьому контексті найменш зрозумілою є теза про «мовну, гуманітарну та культурну децентралізацію».

    Партія «Європейська солідарність» у своїй програмі зазначає, що в інтересах країни «мають бути задіяні і дипломатичний корпус, і можливості культурної дипломатії, і активність українських експортерів, і підтримка української діаспори». Важливим питанням «Європейська солідарність» вважає збереження і відновлення пам’яток, підтримку локальних і національних культурних проектів. Втім, напевно, найбільш цікавим пунктом у програмі і таким, що виділяє дану програму з-поміж інших, теза про запровадження моди на «українське» та Україну у світі.

    Загалом, партія «Європейська солідарність» притримується позиції, що Україна має зберігати власну ідентичність, національну самобутність та духовні традиції українського народу. Розвиток національного культурного продукту у партії вважають пріоритетом культурної політики держави. Для цього необхідно залучати кошти на розвиток вітчизняного кіно та книговидання, запроваджувати податкові стимули для виробників та розповсюджувачів національного культурного продукту. Також у партії вважають, що держава має фінансувати або співфінансувати виробників українського культурного продукту. Розподіл державних коштів на культурні програми і проекти має відбуватися через прозорі відкриті конкурси. До дослідження та захист української історії, на думку представників партії, повинні активно залучатися громадські організації, активісти, експертні середовища.

    Окремим пріоритетом партія вважає надання Кримському півострову - історичній батьківщині кримськотатарського народу - статусу національно-територіальної автономії у складі України, яка посилить можливості для захисту і розвитку його культури та самобутності. Також, привертає увагу бачення партії так званої «деімперіалізації» – повернення вкраденої історії, відновлення реального бачення місця України-Руси замість «насаджених» візій Російської Імперії/СРСР.

    В програмі партії «Батьківщина» питання культури є одним з пріоритетних напрямків майбутньої роботи партії у парламенті, зокрема щодо в частині збереження видатків на фінансування культури. Також у партії вважають за необхідне продовжити «практику виділення достатніх коштів на фінансування українського кіно, книги, контенту на радіо і телебаченні». Окрема увага програма приділяє питанням зарплат працівників культури: «за п’ять років <зарплата в секторі> буде поступово доведена до європейського рівня». «Батьківщина» пропонує також прийняти закон про меценатство, який, на їх думку, дозволить зменшити навантаження на державний бюджет і зробить систему фінансування культури гнучкішою. В цілому слід зазначити, що лідер партії Юлія Тимошенко досить часто в торкається в своїх виступах питань культури та духовності.

    *****

    Сьогодні програмні документи політичних сил та виступи політиків – це наміри та обіцянки. А їх щирість та реалістичність ми оцінимо за діями нового Президента, Парламенту та Уряду. Сподіваємось на краще?

     

    Автор: Оксана Бутко, інтерн Інституту економічних досліджень та політичних консультацій

Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua