Друк

Коментарі експертів

 • Ігор Бураковський: Вибори відбулися, виклики залишаться.

  09.05.2019

  2019_6Challanges_1

  Напередодні другого туру Президентських виборів я висловив кілька думок стосовно викликів, які потребують адекватної реакції влади та суспільства, якщо, звичайно, ми хочемо бачити Україну успішною державою, а не хронічною країною-невдахою (т.з. failed state). Зважаючи на поточну ситуацію, вважаю за потрібне повернутись до цієї теми ще раз.

  Виклик 1. Країна змінюється, змінюється світ.
  За таких умов розробка та реалізація державної політики стає, передовсім, інтелектуальним викликом. Мова йде про проблеми в різних сферах життя, але при цьому слід чітко розрізняти спільні для всіх країн проблеми, пов’язані з глобальними технологічними змінами та їх соціально-політичними наслідками, та специфічні проблеми України, які до цього часу залишаються невирішеними. Тому успішність політики сьогодні прямо залежить від інтелектуальної місткості політичного процесу.

  Виклик 2. Захистити зроблене, піти далі.
  Ми маємо швидко та адекватно врахувати уроки зробленого та незробленого. Але при цьому важливо, щоб в процесі так званих «корекції» реформ та «перезапуску» державних інститутів ми не стрибнули назад або не створили підґрунтя для появи нових механізмів реалізації виключно приватних інтересів у формі нових-старих корупційних схем.

  Виклик 3. Глобальний світ – активна зовнішня політика.
  Захист національних політичних та економічних інтересів неможливий без формування міжнародних про-українських коаліцій на дво- чи багатосторонній основі. Зараз мова йде про збереження щонайменше того рівня міжнародної підтримки України, який ми маємо станом на сьогодні. Але для цього важливо адекватно розуміти світові політичні процеси та переходити на міжнародній арені від «агітації проблемами» до «агітації успіхами».

  Виклик 4. Децентралізація – як процес та чинник формування якісно нової системи стосунків в трикутнику «людина – влада - суспільство».
  Мова йде не просто про перерозподіл функцій та коштів між центром та регіонами, а про формування відповідальності самої громади та місцевої влади за стан справ на місцях. А це якісно нова політична ситуація для України.

  Виклик 5. Розбудова системи нормальних ефективних владних інституцій.
  Передумовою цього процесу є формування реального політичного консенсусу на основі суспільних інтересів. При цьому суспільство має усвідомити, що за ефективну владу треба платити.

  Виклик 6. Збереження незалежності та відновлення територіальної цілісності країни. На мою думку, це – ключова передумова та чи не найважливіший ресурс розвитку країни.

  І наостанок. З усіма цими викликами Україна має справлятись, захищаючись від російської агресії, яка, на жаль, триватиме невизначений період часу.

Поділитися:
Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua