Друк

Коментарі експертів

 • Ресурсно-аналітичний центр “Суспільство і довкілля”

  31.05.2018

  Проект: Погляд із регіонів: імплементація Угоди про асоціацію у сфері довкілля

  Термін виконання: 1 червня 2017 року – 31 травня 2018 року

  Мета проекту: сприяти залученню та врахуванню інтересів громад на рівні регіонів в процесі імплементації Угоди про асоціацію між Україною та ЄС з питань охорони довкілля.

   

  “Суспільство і довкілля” провело оцінку “Виконання екологічної складової Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, регіональний контекст”.

  Найбільшим викликом під час написання дослідження було включити питання децентралізації, адже наразі екологічні питання не є на порядку денному новостворених об’єднаних територіальних громад. Під час підготовки дослідження було надіслано 25 запитів на інформацію в обласні державні адміністрації щодо питання реалізації Угоди на регіональному рівні відповідно до Плану імплементації Угоди, проаналізовано вплив 11 нормативно-правових актів (їх проектів, прогнозованих реформ) на регіональний рівень, проаналізовано 24 обласних стратегії розвитку на період 2020 року на предмет наявності в них євроінтеграційної та екологічної складової.

  На основі дослідження “Виконання екологічної складової Угоди про асоціацію між Україною та ЄС: регіональний контекст” був підготовлений аналітичний документ, який став основою для презентації та обговорень під час регіональних круглих столів в обласних центрах України.

  На основі досліджень було підготовлено 4 статті, а також близько 15 статей та матеріалів зовнішніми експертами/журналістами.

  У рамках проекту було проведено 10 регіональних круглих столів, на яких було презентовано аналітичний документ щодо виконання екологічної складової Угоди в регіонах, а також відбувалась дискусія щодо основних проблем та викликів, які стоять перед регіонами, між представниками місцевої влади та громадськості.

  (1)          у м. Києві (для Київської та Чернігівської областей) – 13 грудня 2017 р.

  (2)          у м. Вінниці (для Вінницької та Житомирської областей) – 21 грудня 2017 р.

  (3)          у м. Одеса (для Одеської та Миколаївської областей) – 24 січня 2018 р.

  (4)          у м. Рівному (для Рівненської та Волинської областей) – 31 січня 2018 р.

  (5)          у м. Полтава (для Полтавської, Черкаської та Кіровоградської областей) – 7 лютого 2018 р.

  (6)          у м. Харкові (для Харківської, Сумської та Луганської областей) – 8 лютого 2018 р.

  (7)          у м. Запоріжжя (для Запорізької та Херсонської областей) – 21 лютого 2018 р.

  (8)          у м. Дніпро (для Дніпропетровської та Донецької областей) – 22 лютого 2018 р.

  (9)          у м. Львів (для Львівської, Івано-Франківської та Закарпатської областей) – 14 березня 2018 р.

  (10)        у м. Чернівці (для Чернівецької, Хмельницької та Тернопільської областей) – 22 березня 2018 р.

   

  Загалом, учасники круглих столів виявляли неабиякий інтерес до тематики заходу. Вони вважають питання імплементації екологічної складової Угоди про асоціацію актуальною темою і активно розглядають корисність європейських директив і регламентів для вирішення місцевих проблем. Позитивну реакцію викликав той факт, що до виступів були запрошені місцеві експерти та активісти, а також, що була можливість обговорення проблемних питань учасниками. Варто відзначити, що учасники низки круглих столів відзначали правильність підходу щодо запрошення влади та громадськості із сусідніх областей. Багато представників громадськості, серед іншого, бачили позитив заходів у тому, що можна поспілкуватись із представниками місцевої влади. Сама ж влада, у деяких областях (в основному, східний регіон) не була активною – брати участь у заході погоджувалась, проте виступати чи реагувати на виступи відмовлялась. Проте були заходи, де, навпаки, органи регіональної влади проявляли великий інтерес до тематики. Серед побажань від учасників круглих столів нерідко зустрічаємо запрошення приїжджати ще із такими заходами, особливо, це стосується областей, де не так часто відбуваються подібні ініціативи (наприклад, Запорізька область). Низка учасників відзначила високу якість проведеного дослідження та можливість застосовувати його у своїй роботі в майбутньому.

  На підсумковому загальнонаціональному круглому столі 22 травня 2018 року в Києві було презентовано аналітичний документ “Як підвищити ефективність реалізації Угоди про асоціацію між Україною та ЄС на регіональному рівні”, який був підготовлений на основі обговорень в регіонах.

  Документ складається з двох частин:

  (1)          Труднощі в імплементації Угоди про асоціацію на регіональному рівні у сфері довкілля. У цій частині розглядаються основні виклики та причини неналежної імплементації Угоди в регіонах, а також наслідки чинної політики щодо виконання екологічної складової Угоди про асоціацію на регіональному рівні.

  (2)          Шляхи вирішення труднощів у сфері охорони довкілля в рамках імплементації Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. У цій частині аналізують основні сценарії реалізації політики у сфері імплементації Угоди в регіонах, а також рекомендації для основних зацікавлених осіб щодо підвищення ефективності імплементації Угоди на регіональному рівні.

  Захід складався з двох частин. Під час першої старший аналітик Козак Зоряна презентувала аналітичний документ “Як підвищити ефективність реалізації Угоди про асоціацію між Україною та ЄС на регіональному рівні”. Представники обласної та міської влади, а також представники громадськості висловили своє бачення щодо проблем в регіонах з імплементацією екологічної складової Угоди про асоціацію. Друга частина заходу відбувалась у форматі трьох робочих груп, які напрацювали рекомендації щодо того, що мають зробити центральні органи виконавчої влади / регіональні органи влади / громадськість для підвищення ефективності імплементації Угоди про асоціацію на регіональному рівні.

  Учасники підсумкового загальнонаціонального круглого столу “Угода про асоціацію-довкілля-регіони: синергія задля якісних змін” напрацювали рекомендації для підвищення ефективності реалізації Угоди для різних цільових груп. Рекомендації, разом з аналітичними документами, були надіслані в Міністерство екології та природних ресурсів, а також в департаменти/відділи з екології обласних державних адміністрацій.

  Інформація про дослідження була також розміщена:

  - на Фейсбук сторінці Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС 

  - на порталі “Громадський простір”   

  - на порталі Гурт 

  - на веб-сторінці Офісу зв’язку українських аналітичних центрів в Брюсселі 

  - на веб-сторінці Ресурсного центру зі сталого місцевого розвитку 

  Для кращого розуміння результатів дослідження готувалась інфографіка:

  1 2  3

  4  5

  У результаті проекту обласні/місцеві органи влади отримали додаткові знання та досвід щодо залучення до процесу імплементації Угоди про асоціацію у сфері довкілля. Отримавши належну інформацію, представники ОДА зможуть краще виконувати прийняті на центральному рівні нормативно-правові та підзаконні акти. Представники громадськості мають необхідну інформацію для ефективнішого впливу та контролю за процесом виконання прийнятих заходів з імплементації Угоди про асоціацію у сфері довкілля на місцях. Під час низки заходів був налагоджений діалог між представниками регіональної влади та громадськістю.

  Інформаційні матеріали, зроблені на основі дослідження та за результатами круглих столів:

  Стаття “Екологія по-європейськи: які кроки має зробити Україна у сфері довкілля”. Ресурс: Заголовок. Закарпаття про головне.

  - Стаття “Экология по-европейски: какие шаги должна сделать Украини в сфере охраны окружающей среды», Анна Семенюк. Ресурс: Информационно-аналитический портал «Новый формат».

  Стаття “Вирішення екопроблем у регіонах: усе в руках громад?”, Любов Акуленко, Світлана Чернецька. Ресурс: Український тиждень.

  - Стаття “В Україні з 1 січня починають діяти європейські вимоги щодо сортування сміття. Що треба знати закарпатцям”, Анна Семенюк.

  - Стаття “Чи вдасться Україні подолати проблему сміття”, Любов Акуленко. Ресурс: Новое время.

  - Стаття “Як робити гроші зі сміття”, Світлана Чернецька. Ресурс: Новое время.

  - Стаття «Сортировка мусора: в Украине с 1 января начинают действовать европейские требования. Ресурс: Днепр Час

  - Стаття “Сортувати і заробляти: черкащани готові використовувати сміття як ресурс”. Ресурс: ВІККА

  - Стаття “Управління водними ресурсами за європейськими правилами”, Тарас Боросовський

  - Стаття “Що таке оцінка впливу на довкілля і як вона діє”, медіа ресурс “Утренний город”

  - Стаття “Сміття спалюють без шкоди для довкілля?”, медіа ресурс “Утренний город”

  - Коментар “На сьогодні не існує норми закону, яка зобов’язує сортувати сміття – експерт”,  Інформаційний портал “Еко простір”

  - Коментар експерта, ТРК Київ, передача про енергетичну незалежність та екологію

  Стаття “Сортувати і заробляти: черкащани готові використовувати сміття як ресурс”, Меді ресурс “Вікка”

  Посилання на дослідження Ресурсно-аналітичного центру “Суспільство і довкілля” в інтерв’ю заступника міністра з євроінтеграції інформаційному агентству УНІАН

  - Посилання на дослідження Ресурсно-аналітичного центру “Суспільство і довкілля”, інформаційний ресурс “На часі”

  Матеріали 84 міжнародної наукової конференції молодих учених, аспірантів і студентів “Наукові здобутки молоді – вирішенню проблем харчування людства у ХХІ столітті”, 23–24 квітня 2018 р. – К.: НУХТ, 2018 р. – Ч.1. – 518 с.

  - Стаття “Зелене світло – відходам: чи допоможе асоціація з ЄС вирішити екопроблеми регіонів”, Світлана Чернецька, видання “Україна молода”

Поділитися:
Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua