Друк

Коментарі експертів

 • Громадська організація “Бюро розвитку, інновацій та технологій”

  11.09.2018

  Проект: Моніторинг та сприяння впровадженню політики енергоефективності та енергозбереження в Івано-Франківській області

  Термін виконання: 01 червня 2017 – 31 травня 2018

  Мета проекту: Шляхом аналізу діяльності органів влади в сфері енергоефективності та енергозбереження і порівняння з стандартами ЄС, відображеними в УА та Плані заходів на виконання УА, виявити проблемні питання, над вирішенням яких працювати через діалог з органами влади та просвітницько-інформаційну роботу з молоддю та людьми пенсійного віку на базі ресурсів Наукового містечка «Нова енергія» ІФНТУНГ.

   

  На самому початку БРІТ домовився про сприяння у реалізації проекту з посадовими особами міста Івано-Франківськ, обласної ради, а також з керівництвом міста Тисмениці та району, налагодив зв’язки із компаніями, що спеціалізуються на відновлюваних джерелах енергії (ВДЕ) та енергоефективних технологіях, та власниками міні-електростанцій.

  Зібрано інформацію про усі чинні районні, міські та обласні програми, що стосуються питань енергоефективності (ЕЕ) та ВДЕ – проведено їх узагальнення та аналіз на предмет відповідності національному та законодавству ЄС. Висновки звіту:

  1. Чинні програми з ЕЕ, енергозбереження та ВДЕ застаріли, не враховують положень нового Плану з виконання Угоди про асоціацію, Енергетичної стратегії на період до 2035 року та інших відповідних національних нормативно-правових актів
  2. Інформаційна складова з підвищення обізнаності населення про енергозберігаючі технології, енергоефективне обладнання, відновлювальні джерела енергії залишається на незадовільному рівні.
  3. Програма підтримки впровадження енергозберігаючих заходів у місті визначає головним завданням стимулювання ОСББ до впровадження енергоефективних заходів шляхом відшкодування частини тіла кредиту, але без відповідної інформаційно-роз’яснювальної кампанії. Зростання тарифів на енергоносії призводить до посилення невдоволення населення, яке можна компенсувати зменшенням обсягів споживання за умови його належної поінформованості. Відсутність необхідної інформації про нормативно-регулятивні процедури часто стримує приватних власників від встановлення сонячних і вітрових електростанцій.
  4. Концепція енергозбереження міста Івано-Франківська була схвалена у 2007 році і вже морально застаріла та не враховує положень Угоди про асоціацію та відповідних національних нормативно-правових актів.

  На засіданні Івано-Франківської обласної ради дослідження щодо відновної енергетики, проведені в рамках проекту, признані унікальними для області та стали основним джерелом інформації при оцінці потенціалу альтернативної енергетики на Івано-Франківщині, про що свідчить відповідне рішення обласної ради від 15 лютого 2018 року. У травні 2018 року Івано-Франківська обласна рада звернулась до ІФНТУНГ та ГО БРІТ з метою розроблення ТЕО на встановлення дахової сонячної електростанції на будівлі, в якій розміщені сама рада, Івано-Франківська ОДА та мерія.

  За аналізом законодавчих аспектів було підготовлено інформаційну статтю «Сонячна електростанція «за» і «проти» …»

  ГО БРІТ підготував брошуру «Сфера енергоефективності та альтернативної енергетики Івано-Франківщини 2017. Стан та перспективи», яка відображає результати аналізу стану виконання законодавства України в сфері енергоефективності, енергозбереження і відновних джерел енергії Івано-Франківської області. В результаті проведеного комплексу досліджень сонячної інтенсивності в усіх районних центрах області у цій публікації представлено карту об'єктів відновної енергетики та інсоляції для Івано-Франківської області. 

  1      2

  3

  Шляхом використання прямих контактів з представниками ПАТ “Прикарпаттяобленерго”, компаніями-інсталяторами було зібрано вичерпну інформацію про усі об’єкти відновної енергетики в Івано-Франківській області, які мають укладені договори про відшкодування так званого “зеленого тарифу”. Розташування цих об’єктів із вказанням типу використовуваної відновної енергетики перетворено у карту та розміщено у брошурі.

  4

  Брошура “Сфера енергоефективності та відновних джерел енергетики Івано-Франківщини 2017. Стан та перспективи” та результати виконання проекту були представлені керівником проекту Карпашем М.О. на засіданні обласної ради Івано-Франківська.

  Презентація діяльності в рамках проекту.

  Проведено значну роботу у Тисменицькому районі із розроблення «Плану дій сталого енергетичного розвитку Тисмениці до 2030 року» (ПДСЕР) та проведення енергетичних обстежень будівель – публічних об’єктів, обраних спільно із мерією Тисмениці. ПДСЕР погоджено із ключовими представниками влади. Проект прийнятий до розгляду та очікується винесення питання на сесії районної ради (згідно правил, новий план дій прийде на заміну старому в грудні 2018 року). В рамках адвокаційної кампанії щодо проблем ефективного використання енергії та відновних джерел енергії, члени проектної команди у вересні-жовтні запланували спільну зустріч мера міста Тисмениці з представниками ключових фракцій депутатів міської ради з метою погодження ПДСЕР до моменту голосування. 

  Також було виконано аналіз існуючої Тисменецької районної програми енергозбереженняі запропоновано проект нової програми. Запропонований проект програми енергозбереження прийнятий до розгляду Тисменицькою районною радою. Документ підкріплюється проектом «Плану дій сталого енергетичного розвитку Тисмениці до 2030 року». Прийняття програми планується в грудні 2018 року. Попри це, почали впроваджуватись окремі пункти програми енергоощадження, такі як: забезпечення повного обліку усіх паливно-енергетичних ресурсів (вода, електрична енергія, природний газ та інші) у всіх бюджетних закладах, в тому числі з використанням багатотарифних лічильників; проведення енергетичних аудитів та визначення класів енергетичної ефективності усіх бюджетних закладів району (в рамках проекту) та інші.

  Також було підготовлено лист із пропозиціями вдосконалення існуючих програмних документів та направлено голові Івано-Франківської обласної ради Сичу О.М. 

  В рамках виконання проекту було проведено 5 енергоаудитів у Тисменицькому районі. Командою проекту було проведено аналіз енергетичних показників, технічних характеристик будівель та систем опалення. При сприятливих погодних умовах у лютому 2018 року проведено інструментальні обстеження та зібрано необхідні дані.

  В результаті енергоаудитів отримано дані для наступних об’єктів:

  • Погонянський психоневрологічний інтернат;
  • Будинок культури в с. Ганнусівка;
  • Головний корпус обласного дитячого психоневрологічного санаторію с. Єзупіль;
  • Ямницьке НВК;
  • НВК в с. Павлівка.

  Усі звітні матеріали передано органам місцевої влади та безпосереднім керівникам об’єктів. Електронні версії звітів.

  Було проведено 3 енергоаудити у місті Тисмениця. В результаті одержано звіти енергетичного обстеження наступних об’єктів:

  • Тисменицька дитяча школа мистецтв;
  • Тисменицька поліклініка;
  • Тисменицька спеціалізована школа І-ІІІ ступенів.

  Усі звітні матеріали передано органам місцевої влади та безпосереднім керівникам об’єктів. Представники органів влади висловили вдячність. Саме вони визначали будівлі, що потребують енергомодернізації (кошти на що можуть бути виділені після обґрунтування, що виконують підготовлені нами звіти з енергетичних аудитів та паспортів будівель). Електронні версії звітів

  Виконані в рамках проекту енергетичні аудити та виготовлені енергетичні паспорти дозволили владі міста Тисмениці та селищ району залучити значні кошти з державного бюджету в рамках інфраструктурної субвенції для ремонту будівель соціальної сфери (садочки, школи).

  Експертом проекту В.Мартинюком було узагальнено та підсумовано аналіз змін в сфері енергоефективності, енергозбереження і ВДЕ:

  Основні ініціативи та перепони до впровадження заходів з відновлювальної енергетики (результати аналізу)

  Останній аналіз підготовлено та поширено у вигляді аналітичної статті «Зелена енергетика. Чому Україна так повільно рухається до енергонезалежності». 

   

  Станом на кінець вересня 2017 року було повністю оформлено зовнішній вигляд та наповнення інформаційного пункту в приміщенні Наукового містечка «Нова Енергія». Для наповнення було використано як власні матеріали, напрацьовані в рамках проекту, так і надані Інформаційним центром ЄС в Івано-Франківську, аналітичною командою Діксі-Груп. Спочатку його було розміщено у другій черзі наукового містечка “Нова Енергія”, а в листопаді його було переміщено на вході в першу чергу, що дозволило збільшити охоплення відвідувачів.

  Інформаційний пункт привертав увагу відвідувачів наукового містечка. Інфографіка проекту та інформаційні буклети відповідали на багато запитань. Також після ознайомлення з ним досить багато відвідувачів підходили до адміністратора, яка відповідала на детальніші питання та, при потребі, запрошувала експертів проекту.

   5

  Після консультацій із обласним, міським та районним управліннями освіти було вирішено провести кампанію з інформування шкіл міста, району та області про можливості проведення екскурсій школярів до Наукового містечка «Нова Енергія». Акція викликала значний інтерес серед шкільної спільноти не тільки в місті та Тисменецькому районі, але й серед інших шкіл області. У зв’язку із великою кількістю запитів, було вирішено дозволити проводити екскурсії для шкіл з інших районів Івано-Франківської області, не передбачених проектом.

  Для школярів Івано-Франківська та області проведено 155 безкоштовних екскурсій. Для школярів Тисминецького району організовано 50 безкоштовних екскурсій.

  В рамках проекту було проведено 4 заходи – дні відкритих дверей. 12 листопада 2017 року в рамках Міжнародного дня науки було проведено третій в рамках проекту день відкритих дверей. За цілий суботній день захід відвідали понад 250 осіб.

  27-го лютого 2018 року проведено день відкритих дверей для аудиторії понад 100 школярів ОТГ та сільських населених пунктів Івано-Франківської області, що складався із екскурсій науковим містечком та міні-лекцій, що одночасно проводились на чотирьох локаціях через велику кількість відвідувачів. У другій частині дня у приміщенні Наукового містечка «Нова Енергія» відбувся дебатний турнір тем щодо пріоритетності, вагомості та прикладної ролі місцевої спадщини "Минуле для майбутнього: культурна спадщина у розвитку".

  14-го березня 2018 року – аудиторія більше 30 осіб. 25-го квітня 2018 року – аудиторія понад 50 осіб.

  Інформаційно-просвітницька діяльність проекту здійснювалась додатково в рамках двох заходів, що проводились у Науковому містечку «Нова Енергія»:

  - 20 вересня 2017 року. Інформаційним приводом для цього стало святкування 1 річниці Наукового містечка «Нова енергія» в рамках якого подію відвідало понад 100 осіб.

  - 26 вересня 2017 в рамках візиту делегацій понад 40 технічних університетів України в ІФНТУНГ та презентації дитячої книжки про Ніколу Теслу було залучено до заходу понад 60 осіб.

  6

  Спільно з Прикарпатським еко-енергетичним кластером у листопаді було проведено серію із 7 спеціалізованих тренінгів у якому загалом взяло участь понад 150 осіб. У тренінгах взяли представники ОСББ, підприємств міста Івано-Франківська, Тисменецького району та індивідуальні власники квартир та будинків.

  Також було проведено 7 міні-лекцій:

  - 11 липня 2017 року було проведено міні-лекцію для представників НУО, органів місцевого самоврядування тощо – загальна кількість учасників склала 26 осіб. Захід тривав понад 1,5 години – у ході дискусії учасниками заходу піднімались питання енергетичних паспортів для бюджетних закладів, енергетичного аудиту, оформлення зеленого тарифу тощо.

  - 25 липня 2017 року у співпраці з Центром розвитку самоврядування Івано-Франківська було проведено міні-лекцію на тему енергоефективності та ВДЕ для 11 представників  ОТГ Івано-Франківської області.

  - 18 жовтня 2017 року було для вчителів Івано-Франківської області – у ньому взяло участь понад 25 осіб.

  - 26 жовтня 2017 року аналогічний захід було проведено для 18-ти вчителів фізики.

  - 16 листопада 2017 року було проведено міні-лекцію на тему відновних джерел енергії та енергоефективності для 21 учасника, представників навчальних закладів Івано-Франківська та області.

  - 27 листопада 2017 року міні-лекцію проведено в рамках відзначення переможців міського Івано-Франківського конкурсу проектів серед 26-ти школярів на тему енергоефективності.

  - Також було проведено 3 міні-лекції для представників цільових груп проекту при проведенні дня відкритих дверей 27 лютого, де взяли участь понад 100 школярів.

  Міні-лекції з енергозбереження– це дещо більше по складовій об’єму інформування, ніж екскурсія, проте не надто перевантажена інформаційним потоком, як тренінг. Захід включає викладення слухачам як теоретичних основ енергозбереження (в презентації), так і практичні навички економії енергії (спеціально розроблена гра для дітей «Як економити енергію в побуті»). Під час презентації діти отримали відповіді на питання «Чому енергоефективність важлива для кожного українця?», «Який перший крок, щоб ефективно використовувати енергію?», «ВДЕ – що це?» та багато інших. В ході гри, витягуючи листівки з назвами предметів побуту, слухачі відгадували, які дії необхідно з ними зробити, щоб досягнути найбільшого ефекту економії енергії.

  Майстер-класи:

  - 13 червня 2017 року було проведено майстер-клас для сільських голів, депутатів районної ради Тисменецького району – загальна кількість учасників склала понад 40 осіб. Захід тривав понад 2 години – учасники виявили значний інтерес до дешевих заходів в сфері енергозбереження, встановлення та моніторингу засобів обліку енергоносіїв тощо.

  Також були проведені майстер-класи для представників ОСББ, підприємств та громадян міста та області – 4 листопада, 25 листопада та 9 грудня 2017 року. Майстер-класи тривали понад 3 години кожен, за участю 32, 27 та 25 учасників відповідно. Заходи викликали значний інтерес серед учасників та зацікавленість серед представників інших областей – на 2 та 3 майстер-клас прибули відвідувачі з Чернівців, Маріуполя, Полтави та Києва.

  - 25-го лютого 2018 року проведено тематичний майстер-клас для представників ОСББ, підприємств міста Івано-Франківська, Тисменецького району та індивідуальних власників квартир та будинків. Майстер-клас тривав понад 3 години, викликав значний інтерес серед 55-ти учасників.

  - 27-го лютого облаштовано локацію із обладнанням для проведення енергоаудиту, де проводився майстер-клас із демонстрацією засобів лабораторії енергоаудиту, спеціалізованим навчальним обладнанням та ознайомлення із об’єктами ВДЕ на території університету (тепловий насос, геліоколекторна станція, міні-сонячні електростанції).

  Заходи даного типу привертають значну увагу людей із інженерними професіями, практиків по життю. Тримаючи прилад у руках, люди більш детально вивчають принцип роботи енергоаудитора. В учасників майстер-класів виникало маса запитань, що стосуються як можливостей проведення енергоаудиту власних помешкань, так і деталі їх термомодернізації. Такого роду заходи є прекрасним доповненням до тренінгів чи міні лекцій, як доповнення теоретичного матеріалу практичними деталями.

   

  За відгуками учасників заходів в рамках проекту, можна із впевненістю сказати, що проект має значний просвітницький вплив на свідомість громадськості. Налагодження діалогу із органами місцевої влади, інформаційне забезпечення (результатами досліджень в рамках проекту) дозволило вирішити низку проблемних питань регіону, що стосується тематики проекту.

   

  ГО БРІТ: «Основний висновок нашого проекту є в тому, що серед керівництва та широких верств населення є значний дефіцит знань та практичних навиків щодо подолання поширеної енергетичної бідності. При цьому, ми зрозуміли, що для різних вікових груп така інформація повинна подаватись у різний спосіб – у вигляді гри для школярів, для дорослих без інженерної освіти у вигляді тренінгів, а для представників влади – у вигляді аналітичних звітів та конкретних пропозицій до програмних документів. Такий підхід буде використано в майбутньому організацією у рамках реалізації інших проектів.»

   

  Основні публікації у електронних виданнях:

  1) Газета «Репортер» (публікація вийшла і в друкованому варіанті):

  http://report.if.ua/uncategorized/ekonomyty-dopomozhut-zvychky-u-frankivsku-provely-trening-z-energoefektyvnosti-foto/

  2) Бюро УГКЦ з питань екології

  https://ecoburougcc.org.ua/index.php/ekolohichni-novyny/3339-treninh-iz-enerhozberezhennia-ta-enerhooshchadnosti

  3) Електронне видання «Бріз»

  http://briz.if.ua/46494.htm

   

  Виступи та репортажі на телебаченні:

  1)  ТРК «3 студія»

  https://www.youtube.com/watch?v=TFYQbfn3-js

  https://www.youtube.com/watch?v=VE7CAgMgCMM

  2) ОТБ «Галичина»

  https://www.youtube.com/watch?v=K0tjc51rgi0

  https://www.youtube.com/watch?v=VE7CAgMgCMM

   

  Інтервʾю на радіо:

  1)ТРК «Карпати»

   

  Публікації у соціальних мережах:

Поділитися:
Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua