Друк

Коментарі експертів

 • Ігор Бураковський: "Україна проти корупції" - яких оцінок нам не вистачає

  01.08.2018

  Ukr_vs_corruption_yakyh_rozrahunkiv_nam_ne_vyst1

  12 липня ми презентували в Києві аналітичну доповідь "Україна проти корупції: економічний фронт". Економічна оцінка антикорупційних заходів у 2014-2018 рр». З того часу ми отримали від наших українських та іноземних колег цілу низку коментарів, запитань та пропозицій щодо подальших досліджень цієї проблематики. Велика подяка тим, хто так чи інакше відреагував на нашу працю! Ви допомогли нам краще зрозуміти проблему та прийняти рішення продовжити її вивчення. Тому я хотів би відреагувати на сказане Вами саме з позицій визначення напрямків подальшого аналізу.

  1. Що ми аналізували. Для нашого дослідження ми обрали лише окремі сфери економіки країни: 1) які, за оцінками експертів, традиційно були джерелом значних корупційних втрат держави, та 2) в яких впродовж 2014-2018 років імплементовано низку антикорупційних заходів, які можна сьогодні економічно оцінити.

  Фактично ми обмежились аналізом заходів, спрямованих на подолання передусім політичної корупції. Але ми не торкались високорівневої та звичаєвої корупції. В процесі роботи у нас виникало питання – чи є якісь достовірні саме економічні оцінки масштабів корупції в Україні? Її складових – політичної, високорівневої та звичаєвою корупції?

  2. Що ми хотіли оцінити. Обрані нами сфери займають різне місце в системі економічних взаємозв’язків. Зважаючи на ці та інші їх (сфер) особливості вплив відповідних антикорупційних заходів можна виміряти через оцінку різного роду ефектів. Для нас важливим було оцінити ефект, так б мовити, в «точці» його виникнення, хоча механізм та «глибинна» природа такого ефекту в кожній сфері економіки має свою специфіку. І тут виникає питання щодо вибору тих чи інших показників економічного ефекту антикорупційних кроків та меж розумного, так би мовити, методологічного компромісу між бажанням «оцінити все», наявним інструментарієм оцінювання, наявністю відповідних джерел інформації та її (тобто інформації) якістю.

  3. Що ми порахували. Ці ефекти в сумі і становлять 6 млрд. доларів США або 6% ВВП в річному вимірі за відповідний період. Наше порівняння (як й порівняння різного роду економічних показників з ВВП) дозволяє оцінити, насамперед, масштаб ефекту (тобто кількісного результату) антикорупційних заходів і все.

  Ми міркували так. В Україні є свого роду корупційний простір. В цьому просторі обертаються певні кошти (сума коштів – це величина простору). Звуження корупційних можливостей – це «виведення» (в позитивному сенсі) грошей з різного роду корупційних оборудок. А цей ефект можна якось оцінити. Наразі ми не знаємо економічних масштабів корупції в Україні, а тому не можемо визначити, яку частину загального корупційного простору ми знищили (див. пункт 1). Тому суто для розуміння масштабів змін (в даному випадку) ми порівняли отриманий ефект (свого роду зменшення корупційного простору) з ВВП.

  4. «Життєвий» цикл ефекту. Ми абсолютно свідомі того, що антикорупційний виграш в одній сфері може бути зведений нанівець в інших сферах, або просто може бути невикористаний конкретним бенефіціаром і т.д. До того ж позитивний ефект названих та інших заходів може бути знівельований «новими» та «модернізованими» корупційними схемами. Саме цим ризикам присвячена остання частина роботи.

  І тут виникає щонайменше два питання: а) як визначити, де та чому «губиться» антикорупційний ефект, та б) як зробити антикорупційні (і не тільки) зміни неборотними.

  5. Що ми не зробили, але що конче потрібно сьогодні:

  • Ми не аналізувати агрегований фіскальний ефект відповідних заходів. Ясно, що без такої фіскальної оцінки важко оцінити ефективність антикорупційних заходів. Чи рахував це хтось для України?
  • Ми не аналізували внесок антикорупційних заходів в ВВП. Для цілей ілюстрації масштабів проблеми ми лише використали оцінку МВФ. Але тут є що аналізувати.

  Презентуючи нашу роботу, ми хотіли також стимулювати розвиток фахової дискусії щодо економічного ефекту антикорупційних заходів в Україні з тим, щоб засобами економічної політики більш ефективно зменшувати те, що ми називаємо зменшення корупційного простору. А тому ми плануємо десь у вересні провести "експертно-політичне" обговорення проблем вимірювання економічних масштабів корупції та оцінки антикорупційних заходів, куди запросити фахівців, які так чи інакше займаються такими розрахунками на практиці. Як Ви до цього ставитесь?

Поділитися:
Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua