Друк

Анонс

Вхід на сайт


Коментарі експертів

 • Олександра Бетлій: Існує ризик недовиконання як планових доходів, так і планових видатків бюджету цього року

  23.11.2016

  Поки зараз усі зосередили увагу на бюджетному процесі 2017 року, питання поточного бюджету дещо випали з-під уваги. Але дані свідчать, що варто таки подумати і про цей рік. Існує ризик недовиконання як планових доходів, так і планових видатків бюджету цього року.

  Доходи. За попередніми даними Державного казначейства доходи Зведеного бюджету стрімко зросли на 30,9% дпр у жовтні порівняно із зростанням на 6,8% дпр у вересні. Це відображає надходження до бюджету частини трансферту прибутку НБУ у сумі 10 млрд грн, що було уможливлено завдяки формуванню Ради НБУ, яка ухвалила фінансовий звіт НБУ за 2015 рік. Податкові надходження зросли надалі завдяки вищим ефективним ставкам, більшим заробітним платам та вищим споживанню та інвестиціям. Рентні платежі надалі були нижчими за планові.

  В цілому, виглядає так, що доходи Зведеного бюджету у 2016 році будуть нижчими за планові на близько 2%. Якщо проваляться плани уряду щодо авансових платежів з ППП у грудні (за прибуток, отриманий у листопаді та грудні), то розрив може виявитись навіть більшим.

  Видатки. Видатки Зведеного бюджету у вересні зросли на 61,1% дпр, оскільки уряд сплатив купон за Єврооблігаціями. Капітальні видатки стрімко зросли на 84,5% дпр і їх частка збільшилась до 11,1% сукупних видатків Зведеного бюджету. Видатки на пенсії подвоїлись порівняно із відповідним періодом минулого року, оскільки уряд збільшив трансферт Пенсійному фонду, щоб компенсувати втрачені доходи від зниження ставки ЄСВ.

  З огляду на високу ймовірність недовиконання бюджетних доходів і нижчий за плановий дефіцит уряд навряд чи повністю профінансує видатки цього року. Капітальні видатки традиційно є першим джерелом для урізання. Місцеві бюджети, найвірогідніше, завершать рік з профіцитом, оскільки вони не зможуть витратити всі доходи до кінця року (профіцит місцевих бюджетів становив 31,7 млрд грн у перші дев’ять місяців року). 

Поділитися:
Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua