Друк

Коментарі експертів

 • Чому податкова реформа реформа на часі?

  04.11.2015

  Пост1
  За рейтингом Doing Business – 2016 Світового банку Україна посідає 107 місце з 189 країн за показником “Сплата податків”. Відповідно до опитування менеджерів підприємств, який проводить Інститут, високий податковий тягар вже не вперше є серед найбільших бар’єрів розвитку бізнесу. При цьому, традиційно, причини три: високі ставки оподаткування робочої сили, несправедливе і обтяжливе податкове адміністрування та невчасне і неповне відшкодування ПДВ. Тому логічно, що податкова реформа повинна сприяти а). зниженню податкового тягаря та б). зменшенню корупції в податковій сфері. 

  Які обов’язкові умови реформи? 
  Перед урядом постає складне завдання: знизити податковий тягар, але при цьому забезпечити достатні бюджетні надходження, щоб стримати зростання бюджетного дефіциту, розмір якого є одним із критеріїв Програми МВФ. Високий дефіцит може зруйнувати ту поки що дуже крихку макроекономічну стабільність, яку було нещодавно досягнуто, а також призвести до згортання підтримки МВФ (і відповідно інших офіційних донорів), яка є необхідною для України. 

  Що пропонує зареєстрований законопроект 3357? 
  Законопроект щодо податкової лібералізації (http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=56874), запропонований численними депутатами (навряд чи можна знайти законопроект із більшою кількістю авторів), передбачає певне спрощення адміністрування податків, а також зниження ставок ПДФО, ПДВ та Єдиного соціального внеску. Такі зміни покликані знизити податковий тягар. Разом з тим, запропоновані зміни можуть призвести до недоотримання в бюджет на понад 150 млрд грн, оскільки автори законопроекту не пропонують реалістичних компенсаційних механізмів для бюджету. Це, в свою чергу, може призвести до порушення нещодавно досягнутої крихкої макроекономічної стабільності, а також втрати підтримки з боку МВФ та офіційних донорів, що призведе до нової хвилі знецінення гривні, пришвидшення інфляції та відтоку капіталу.

Поділитися:
Powered by

Activemedia
© 2010
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01030 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kiev.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua