Друк

Коментарі та останні публікації у ЗМІ

 • БЮДЖЕТ – 2011: Реалістичні бюджетні показники на 2011 рік

  14.12.2010

  10 грудня Кабінет Міністрів подав до Верховної Ради проект закону Про Державний бюджет на 2011 рік, який оснований на нормах нещодавно ухваленого Податкового кодексу. Водночас, разом із цим законопроектом було внесено на розгляд Парламенту і проекту закону про внесення змін до Бюджетного кодексу, оскільки тексти нових Кодексів суперечать один одному в окремих нормах.

  Обидва законопроекти вже було ухвалено Верховною Радою в першому читанні. Очікується, що Україна матиме ухвалений Закон про Державний бюджет на 2011 рік 24 грудня 2010 року, що пізніше, ніж терміни, визначені у Бюджетному кодексу, але все ж таки до початку нового бюджетного року.

   

  Макроекономічні показники

   

  Параметри Державного бюджету на 2011 рік базуються на досить реалістичних макроекономічних показниках. Зокрема очікується зростання реального ВВП на 4,5%, що відповідає прогнозу Інституту. Офіційні оцінки щодо валютного курсу також є реалістичними. Однак офіційний прогноз інфляції на рівні 8,9% дпр у грудні до грудня є нижчим за нашу оцінку. Зокрема ми очікуємо, що інфляція буде вищою внаслідок відкладеного підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги, подальшого подорожчання продовольчих товарів. Разом з тим, ми більш оптимістично оцінюємо відновлення обсягів зовнішньої торгівлі.

   

  Доходи бюджету

   

  Відповідно до оцінок уряду доходи Зведеного бюджету у 2011 році зростуть на 12,5% до 360 млрд грн. Водночас, вони знизяться по відношенню до ВВП до 28,7% внаслідок зниження ставки податку на прибуток підприємств (ППП), запровадження нульової ставки ППП для малих підприємств та для певних галузей економіки, перегляду бази нарахування ППП, нульової ставки ПДВ на ввезення газу, ліквідації певних місцевих податків та зборів, тощо. Разом з тим, існує ризик, що уряд недооцінив потребу в коштах на відшкодування ПДВ, що може призвести до проблеми з подальших накопиченням заборгованості. Зокрема обмеження сум на відшкодування насамперед пов’язано із новими правилами щодо адміністрування ПДВ, роль яких може бути переоцінена урядом.

  В цілому, вперше за багато років ми можемо оцінити головні параметри бюджету як реалістичні. Уряд дуже обережно підійшов до питання планування доходів Державного бюджету, які, за нашими оцінками, можуть виявитись вищими за умови подальшого економічного відновлення.

   

  Дефіцит бюджету

   

  У 2011 році уряд надалі фінансуватиме дефіцит Державного бюджету насамперед за рахунок запозичень. Хоча чисті запозичення у розмірі 29,3 млрд грн будуть нижчими ніж у 2010 році, валові запозичення залишаться високими на рівні 7,3% від ВВП. Тому, виконання бюджетних видатків значно залежатиме від успішного рефінансування державного боргу.

  Значна частка нових запозичень буде використана на погашення і сплату відсотків по старим боргам. Так, зовнішні запозичення заплановані у сумі близько 5,4 млрд дол. США, з яких 3,1 млрд дол. США буде спрямовано на погашення раніше отриманих запозичень, зокрема кредиту Російського ВТБ. Більшість із розміщених ОВДП (77,2%) також буде використано для виплати раніше розміщених облігацій. Надходження від приватизації очікуються на рівні 10 млрд грн, що є реалістичним планом у випадку отримання коштів від продажу Укртелекому саме на початку наступного року. В цілому, урядом заплановано дефіцит Державного бюджету у розмірі 38,8 млрд грн або 3,1% від ВВП.

   

  Співпраця з МВФ

   

  Таким чином, уряд намагається ухвалити фіскальні показники, що відповідають зобов’язанням в рамках Угоди «стенд-бай». Заплановане зростання розмірів доходів є досить консервативним. Однак показник дефіциту не включає можливий випуск ОВДП для фінансування Нафтогазу, що передбачено окремою статтею Закону про Державний бюджет, що створює ризик щодо виконання схваленого з МВФ показника дефіциту державного сектору.

  Теги:  бюджет, МВФ
Поділитися:
Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua