Політично «відтермінований» проект Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» був внесений на розгляд Верховної Ради України наприкінці минулого тижня й ухвалений у цілому 27 квітня. Відповідно до Закону, надходження від найбільшого податкового джерела Державного бюджету, податку на додану вартість, у 2010 році становитимуть 119,0 млрд. грн. Це на 40,1% більше, ніж фактичні надходження від цього податку у минулому році. При цьому передбачено, що доходи від ПДВ із вироблених в Україні та ввезених на територію України товарів збільшаться, відповідно, на 26,8% та 15,3% до попереднього року. Крім того, на відміну від 2009 року, до спеціального фонду Державного бюджету планується зараховувати суму ПДВ у розмірі 1,4 млрд. грн. від переробних підприємств за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м'ясо та м'ясопродукти та іншу продукцію переробки з подальшим використанням її на дотації для сільгоспвиробників.
Таке суттєве збільшення доходів від ПДВ, незважаючи на задекларовану Урядом реалістичність прогнозу макроекономічних показників, закладених у Закон про Державний бюджет, є доволі сумнівним.
Заплановані Урядом доходи від ПДВ із ввезених та вироблених в Україні товарів та послуг на 2010 рік є, хоча й дещо завищеним, проте, в цілому, відповідають офіційному прогнозу обсягів імпорту, індексів цін та очікуваному покращенню динаміки роздрібного товарообороту підприємств й кінцевих споживчих витрат. Водночас, сума, передбачена законом для відшкодування цього податку викликає найбільше запитань. Зокрема, план відшкодування ПДВ зменшено в 1,4 рази (з 34,5 до 25,0 млрд. грн.). Ці розрахунки не узгоджуються ані з офіційним прогнозом вартісних обсягів експорту, ані з ефективною ставкою відшкодування ПДВ у минулі роки, проте, значно збільшують суму чистих надходжень від цього податку. Свідоме заниження суми відшкодування ПДВ створює передумови для подальшого накопичення заборгованості з ПДВ у 2010 році. Водночас, прагнення Уряду максимізувати надходження до бюджету за умов суттєвого підвищення соціальних стандартів, є цілком зрозумілим.
Також, на нашу думку, не зовсім логічним є стрімке збільшення плану доходів від ПДВ зважаючи на очікуване зростання податкових пільг щодо ПДВ. За оцінкою Міністерства фінансів України сума таких пільг має зрости у 2010 році на 3,7 млрд. грн. (до 21,0 млрд. грн.), включаючи пільги космічній та літакобудівній галузям, надані їм у минулому році. Це суперечить попереднім домовленостям із МВФ, відповідно до яких, Україна має максимально скоротити перелік податкових пільг з ПДВ.
Серед позитивних рис ухваленого закону є передбачення можливості погашення залишку невідшкодованого з бюджету податку на додану вартість шляхом випуску облігацій внутрішньої державної позики. За даними Міністерства фінансів станом на 01.01.2010 залишок невідшкодованого ПДВ становить 21,8 млрд. грн. Проте, механізм та умови погашення, а також економічний ефект від здійснення додаткової непрямої емісії шляхом випуску ОВДП залишається до кінця невизначеним й потребує детального аналізу.