В Україні склалось досить важке становище з виробництвом електроенергії через руйнацію станцій та через дефіцит вугілля, який використовується для виробництва електроенергії. Тому Міненерго застерігає про можливі обмеження постачання електроенергії через застосування графіків аварійних відключень і пропонує підприємцям переходити на нічний режим виробництва.
Відповідно до «Інструкції про складання і застосування графіків обмеження та аварійного відключення споживачів, а також протиаварійних систем зниження електроспоживання» (http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/z0151-07) існують три основні графіки обмежень:
- Графіки обмеження споживання електричної енергії
- Графіки обмеження споживання електричної потужності
- Графіки аварійного відключення споживачів електричної енергії
Перші графіки застосовуються, якщо виникає дефіцит палива або гідроресурсів. Другі – якщо в години пікового навантаження попит на електроенергію перевищує її виробництво. І, нарешті, треті – якщо перші два графіки не дали результатів і частота електричного струму впала нижче 49,6 Гц.
За Інструкцією, споживач електричної енергії повинен отримати повідомлення про введення графіків обмеження не пізніше ніж за 1 годину до початку обмеження, а про реалізацію графіка аварійного відключення - за 10-15 хвилин, що, звичайно, може бути недостатнім для деяких виробництв. Тривалість перерви в електропостачанні споживачів під час відключення за графіками аварійного відключення живильних ліній і трансформаторів, як правило, не має перевищувати 2-х годин, а за погодженням з місцевими органами виконавчої влади може становити більший період часу.
Графіки обмеженого споживання електричної енергії та електричної потужності передбачають 25% скорочення, відповідно, енергії та потужності від поточного споживання. Поточне споживання вимірюється двічі на рік: 15 грудня та 15 червня. У випадку, якщо в цей день підприємство не працює, домовляються про перенесення вимірювань. Усі види графіків діють з 1 жовтня поточного року по 1 жовтня наступного року.
Всі вищезгадані графіки складаються за участі конкретного споживача, обласної державної адміністрації, обленерго та Держенергонагляду, затверджуються спільно з ОДА.
Графіки аварійного відключення передбачають 10 черг відключення. До перших п’яти черг відносяться великі, середні і малі (але не дрібні) промислові споживачі, що живляться з підстанцій основної мережі («лінії і фідери, які живлять струмоприймачі II і III категорій та струмоприймачі I категорії, схеми живлення яких не відповідають вимогам Правил улаштування електроустановок»). До 6-10 черг відносяться великі підприємства з аварійною бронею та населення («лінії (фідери), які живлять інших споживачів, що живляться від підстанцій основної електромережі, та населені пункти і райони міст, у тому числі лінії та фідери, заведені під спеціальні графіки аварійних відключень та автоматичне частотне розвантаження»).
Аварійне відключення починається з першої черги. Якщо частота електричного струму не досягла 49,6 Гц, то віключають другу чергу і так далі. Цього року в Київській області вже відбувалось таке аварійне відключення, були відключені споживачі 1-5 черг.
Проте ми сподіваємось, що ситуація на ринку електроенергії незабаром поліпшиться і до застосування графіків обмежень та аварійних відключень справа не дійде.