Друк

Анонс

Вхід на сайт


Архів 2014

  • Короткий лікбез по курсу?

    14.11.2014

    В кінці 2013 року необхідне знецінення гривні розглядалось на рівні 9-9,5 грн. за дол. США В березні-квітні 2014 року після майдану і громадських заворушень за оптимістичним сценарієм "рівноважний" курс на рівні 10-11 грн. за дол. США, за більш песимістичним 12-13 грн. за дол. США. Проте літом обвалилось виробництво та експорт в донецькій та луганських областях. Потім Верховна Рада героїчно відмовилась приймати закони необхідні для отримання траншу МВФ і правління МВФ пішло у відпустку. В результаті в серпні НБУ фактично не мав можливості проводити інтервенції, а був змушений навіть купувати валюту. (Можливо заднім числом мудрішим рішенням було затримати черговий транш ще на кілька тижнів, але втрутитись раніше тоді це було неочевидним). Потім у вересні НБУ вирішив, що у всьому винуваті спекулянти і шукав правильні адміністративні заходи і потроху продавав долари, бо резервів однаково було мало. В жовтні ми зробили віртуально стабільний курс на рівні 13 грн. витратили більше 1 млрд. на інтервенції, але очікування знецінення були далі. В кінці жовтні ми домовились про закупки газу, що добре, але "вільні" резерви на інтервенції стали мінімальними. (12,6 млрд. на 1 листопада 3,1 млрд. - погашення боргів за газ, більше 2 млрд. дол. США покупки газу (включаючи реверс) на зимовий період, плюс кошти на обслуговування зовнішнього боргу) Тому станом на зараз інших варіантів я не бачу. 

    Що міг по іншому зробити НБУ: у серпні рішуче оголосити про тимчасове повернення до фіксованого курсу або інакшим чином пообіцяв забезпечити мінімальні коливання курсу - можливо спад курсу тоді б почався лише зараз. Навіть якщо не було б спекулятивного/ажіотажного попиту, у вересні/жовтні пішов би вверх імпортний попит та виплати за боргами, політична невизначеність зробила б свій вклад. Тому курс зараз міг бути 13-14 грн. за долар, а не 16, але проблема б навряд чи зникла.

    Можна довго розмовляти про друковані гроші, які магічно обвалюють курс, але це не зовсім коректно. По-перше НБУ теоретично міг би перетворити валютні проблеми в кризу неплатежів у гривні. Тобто супермаркети не платили б постачальникам, постачальники не платили б зарплати ми б перейшли на бартер, бюджет накопичував би заборгованість по соцвиплатам та пенсіям але всі були б щасливі бо долар стабільний.

    По друге створена ліквідність в значній мірі так і висить на коррахунках банків або на руках у громадян і в долари перетворена не була.

    Інша альтернатива - це ручний розподіл експортної виручки та інших надходжень на "критичний" імпорт. Це те що ми практично можемо бути змушені робити у випадку повномасштабної війни, але загальному добробуту - це не сприятиме і краще ніж зараз не буде (а ля картки на імпортні продукти/ліки/бензин) Ну і нарешті кому ви довірите такий розподіл.

Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua