Друк

Анонс

Вхід на сайт


Архів 2011

 • Рівноважний валютний курс в Україні: Оцінка значення та рекомендації для 2011/2012 років

  19.12.2011

  Існують дві групи факторів, що впливають на ринковий обмінний курс: фундаментальні (економічні) та нефундаментальні. Перші включають показники інфляції, процентні ставки або швидкість економічного зростання. “Нефундаментальні” фактори часто призводять до надмірних відхилень валютного курсу від фундаментального значення в короткостроковій перспективі. Вони можуть включати «стадну» поведінку з боку учасників ринку або спекулятивні бульбашки.

  Саме фундаментальні, або економічні, фактори намагалися врахувати при визначенні належного рівня обмінного курсу експерти проф. д-р. Енцо Вебер, Роберт Кірхнер та  д-р. Рікардо Джуччі з Німецької консультативної групи з питань економічних реформ в аналітичній записці «Рівноважний валютний курс в Україні: Оцінка значення та рекомендації для 2011/2012 років». Мета дослідження – з’ясувати, яким же має бути рівноважний обмінний курс гривні до долара США у наступному році. Знайдений показник не є прогнозом чи цільовим значенням. Аналітична записка оновлює попередні розрахунки, зроблені в березні 2009 року.

  Автори використали 3 широковживані методи:

  • Паритет купівельної спроможності (ПКС). Основний принцип: на 1 долар США можна купити той самий набір товарів у всіх країнах;
  • Оцінка стабільності інвестиційної позиції (СІП). Основний принцип: підрахунок різниці між фактичним балансом рахунку поточних операцій, і таким що стабілізує чисту інвестиційну позицію (ЧІП) на заданому рівні;
  • Метод платіжного балансу (ПБ). Основний принцип: Пошук обмінного курсу, що врівноважує платіжний баланс (тобто міжнародні резерви залишаються незмінними).

  Для розрахунків були використані останні доступні дані (до 2-го кварталу/серпня 2011 року).

  Знайдені значення знаходяться в проміжку 8,03-9,42 грн за долар США. Три методи дали загалом схожі оцінки, що підтримує надійність отриманих результатів (Таблиця 1).

  Таблиця 1: Результати оцінки рівноважного обмінного курсу

  Метод

  Значення

  Роль

  i. ПКС

  8,03

  Довгострокове значення

  ii. СІП

  9,42

  Середньострокове значення

  iii. ПБ

  8,40

  Середньо-/довгострокове значення

  Діючий курс (8,00) близький до розрахункових. Однак, застерігають експерти, курс вже знаходиться на межі інтервалу. Тому вони радять, якщо існуючий тиск на обмінний курс триватиме, дозволити курсу наблизитись до значення в середині інтервалу і захистити резерви, а не опиратись фундаментально виправданому крокові.

  Експерти Німецької консультативної групи підкреслюють, що обмінний курс обов'язково повинен бути плаваючим, що особливо важливо під час економічної нестабільності. Крім того рівноважні значення змінюються з часом по мірі зміни фундаментальних змінних. Тому, у випадку погіршення міжнародної боргової кризи (а така можливість існує), необхідно переглянути та оновити розрахунки.

Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua